18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skrywa wiele tajemnic

Omikron się teleportuje? Szokujące odkrycie naukowców

06.12.2021  17:50
Omikron atakuje zaszczepionych?!
Omikron atakuje zaszczepionych?! Fot: Paitoon Pornsuksomboon/Shutterstock

Wariant Omikron rozprzestrzenił się między dwoma podróżnymi, którzy przebywali w hotelu w Hongkongu. Co ciekawe, osoby te były w pełni zaszczepione oraz nie miały ze sobą kontaktu. Najnowsze doniesienia mocno zaniepokoiły naukowców.

Naukowcy z Hongkonkgu przeanalizowali nietypowy przypadek przeniesienia się koronawirusa między osobami przebywającymi w izolacji. Wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie "Emerging Infectious Deseases".

Według nagrań z kamery przemysłowej żadna z osób nie opuściła swojego pokoju ani nie miała ze sobą kontaktu. Do transmisji wirusa doszło drogą powietrzną. Wirus musiał się przenieść, gdy drzwi do pokojów zostały otwarte w celu podania żywności lub wykonania testu na obecność Covid-19 - przekazali naukowcy.

Badaniami nad wariantem Omikron zajmuje się około 450 naukowców z całego świata. Wszystko wskazuje na to, że mutacja może być całkowicie odporna na szczepionki przeciw COVID-19.

Omikron odporny na szczepionki?

Badacze podkreślają, że zainfekowane osoby były w pełni zaszczepione preparatami Pfizera.

Wykrycie wariantu Omikron u dwóch w pełni zaszczepionych osób, do którego transmisji doszło w korytarzu hotelu, w którym przebywały na kwarantannie, uwydatniły tę potencjalną obawę – dodają badacze.

Omikron budzi duże obawy specjalistów, ale część z nich widzi w nowej mutacji nadzieję na pokonanie pandemii. Według dotychczasowych ustaleń nowy wariant jest wyjątkowo zaraźliwy, ale nie wywołuje przy tym poważnych symptomów. Chorobie najczęściej towarzyszą objawy takie jak: drapanie w gardle, zmęczenie czy ból głowy.