Oceń
Eksperci i koncerny farmaceutyczne biją na alarm – skuteczność szczepionek na COVID-19 spada i konieczne są nowe preparaty. Tymczasem w Indiach została zatwierdzona pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciw koronawirusowi. Jaka jest jej skuteczność?
Jak wynika z najnowszych badań, skuteczność szczepionek na COVID-19 spadła już o kilkadziesiąt procent. Zdaniem ekspertów, trzeba jak najszybciej wprowadzić na rynek nowe preparaty i zwiększyć ilość dawek. Tymczasem indyjski regulator rynku leków wydał zgodę na użycie w sytuacji wyjątkowej preparatu przeciw Covid-19 firmy Zydus Cadila. ZyCoV-D to pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciwko koronawirusowi. Rocznie na rynek ma trafiać 100-120 milionów dawek szczepionki.
Nowa szczepionka DNA. Czy zakończy pandemię COVID-19?
Koncern Zydus Cadila zachwala skuteczność szczepionki. Zapewnia, że można ją podawać nie tylko dorosłym ale także dzieciom w wieku co najmniej 12 lat. Wiadomo już, że szczepienie preparatem ZyCoV-D wymaga zaaplikowania trzech dawek za pomocą strzykawki bezigłowej. Co więcej, ma być podobno skuteczny w walce z nowymi szczepami koronawirusa. Do tej pory wszystkiego preparaty tej firmy były oparte na mRNA, a także szczepionkach wektorowych.
Szczepionka ZyCoV-D wykorzystuje fragment materiału genetycznego wirusa przekazujący instrukcje do wytworzenia specyficznego białka, które rozpoznaje i na które reaguje układ odpornościowy – wyjaśnia rmf24.pl.
Firma Zydus Cadila złożyła wniosek o autoryzację ZyCoV-D 1 lipca, wykazując wskaźnik skuteczności 66,6 proc. w późnym badaniu z udziałem ponad 28 tys. ochotników, w których 1 tys. to dzieci w wieku 12-18 lat. Czy ten konkretny wskaźnik i „liczba diabła” nie odstraszy zagorzałych katolików?
Co ciekawe, oficjalnie żadne dane dotyczące aktualnej skuteczności ZyCoV-D nie są publicznie dostępne. Serwis Quartz zwrócił uwagę, że indyjski rząd po raz drugi zatwierdził szczepionkę, nie mając danych z fazy trzeciej badań klinicznych.
Oceń artykuł