18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Dodatkowy system napędowy"

Oumuamua to jednak STATEK OBCYCH?

Wojciech Kozicki
21.01.2021  17:23
Asteroida Oumuamua czy po prostu statek kosmiczny? Nowa teoria i informacje
Asteroida Oumuamua czy po prostu statek kosmiczny? Nowa teoria i informacje Fot: AFP/EAST NEWS/M. KORNMESSER

Oumuamua to jednak statek kosmiczny obcych? Profesor Loeb z Harvardu twierdzi, że tajemniczy kosmiczny obiekt to prawdopodobnie pozaziemska technologia. Wyjaśnia również, dlaczego jego opinia to nie jedynie teoria spiskowa.

Oumuamua (“pierwszy posłaniec”) to tajemnicze ciało niebieskie, które od lat rozpala wyobraźnię naukowców i fanów teorii spiskowych. Początkowo sądzono, że to statek kosmiczny, później uznano obiekt za kometę lub asteroidę o cechach komety. Twierdzono również, że to kosmiczna góra lodowa z czasów Wielkiego wybuchu. Tymczasem profesor Avi Loeb z Harvardu uważa, że niezwykłe ciało niebieskie to „pozostałość nieistniejącej już pozaziemskiej technologii w Układzie Słonecznym.”

Oumuamua to UFO?

Dlaczego Oumuamua przyspiesza? Wielu naukowców twierdzi, że wynika to z ogrzewania gazów wydobywających się z ciała niebieskiego. Loeb uważa jednak, że niewielkie, ale stałe przyspieszenie Pierwszego Posłańca powoduje „dodatkowy system napędowy”. Zwrócił też uwagę na zmiany jasności obiektu, co nie jest naturalnym zjawiskiem. Jego zdaniem kluczowa jest także "ekstremalna hiperboliczna trajektoria, która gwarantowała, iż Oumuamua pozostanie w Układzie Słonecznym".

Profesor więcej informacji przedstawi w swojej pracy „Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life", która ukaże się 26 stycznia. Jest świadomy, że nie ma twardych dowodów na potwierdzenie swojej teorii. Ma jednak nadzieję, że zainspiruje i zachęci badaczy do zbierania większej ilości danych o dziwnych obiektach kosmicznych.

Przy okazji Loeb ostrzegł, że ludzkość jest jeszcze gotowa na spotkanie z obcą cywilizacją, która jest znacznie bardziej rozwinięta od naszej. Niedawno głosił także, że „kosmici odkryli niedawno Ziemię.

Co by się stało, gdyby jaskiniowiec zobaczył telefon komórkowy? Przez całe życie widział tylko skały i pomyślałby, że to tylko lśniący kamień - stwierdził Loeb. (National Geographic)