18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujący eksperyment naukowy

Ożywili mózgi martwych świń. Chcą wskrzeszać ludzi

Wojciech Kozicki
19.04.2022  14:36
Naukowcy użyli systemu BrainEx, by ożywić mózgi martwych świń. Czy wkrótce możliwe będzie zmartwychwstanie człowieka?
Naukowcy użyli systemu BrainEx, by ożywić mózgi martwych świń. Czy wkrótce możliwe będzie zmartwychwstanie człowieka? Fot: Maurizio/face to face/0000053/Reporter/East News

Naukowcy posuwają się coraz dalej w szokujących eksperymentach, poddając w wątpliwość powszechne granice etyczne. Jakiś czas temu za pomocą systemu BrainEx ożywili mózgi martwych świń. Teraz na łamach „Nature” ujawniono nowe informacje o projekcie i zapowiedziano, że wkrótce może uda się ożywić ludzi uznanych za zmarłych.

Badacze z Yale University School of Medicine ogłosili na łamach „Nature”, że za pomocą systemu BrainEx (system krążenia, który może zasilić mózg dostarczając do niego niezbędne składniki odżywcze bez wykorzystania reszty organizmu) udało im się przywrócić funkcjonowanie komórek mózgowych u martwych świń, których zgon nastąpił 4 godziny wcześniej. Naukowcy podkreślili, że nie udało się dosłownie ożywić martwych zwierząt, jednak i tak zapowiedzieli przełom w medycynie i neurologii. Mają nadzieję, że w przyszłości BrainEx pozwoli wskrzeszać zmarłych ludzi.

Martwe świnie ożywione. BrainEx pozwoli ma zmartwychwstanie człowieka?

Kierujący badaniem prof. Nenad Sestan wyjaśnił, że chociaż świnie były martwe, to pojedyncze komórki mózgowe nadal wykazywały aktywność, chociaż procesy degeneracyjne były w toku. Mózgi zwierząt trafiły do systemu BrainEx, który pozwolił przywrócić niektóre funkcje częściowo martwych komórek, w tym niepełną aktywność neuronów w hipokampie. Przywrócono również strukturę naczyń krwionośnych i krążenie, wraz z odpowiedzią zapalną komórek glejowych, które chronią i odżywiają neurony.

Eksperci z Yale University nie ukrywają, że celem technologii BrainEx jest nieśmiertelność człowieka. Podkreślają jednak, że jak na razie ma mowy o dosłownym wskrzeszaniu zmarłych ludzi, bo jeszcze nie są w stanie wznowić działania mózgu na wyższym poziomie (np. świadomość). Mają jednak nadzieję, że dzięki rozwojowi BrainEx będzie to wkrótce możliwe. A nawet jeśli ludzie nie zostaną ożywieni z martwych, to z pewnością system BrainEx pozwoli na potężny rozwój medycyny dotyczący zaburzeń mózgu. Zostaną również opracowane nowe metody badania mózgu po śmierci. Będzie można też regenerować mózgi pacjentów, które zostały uszkodzone np. w wyniku zawału lub udaru.

Rozwój projektu pozwoli także w utrzymaniu przy życiu osób po wypadkach i z poważnymi chorobami mózgu, do momentu, gdy możliwy będzie przeszczep mózgu „do zdrowego ciała lub robota”.

Musimy wyznaczyć nową granicę dla eksperymentów i badań, bo ich ofiary mogą znaleźć się w dramatycznym stanie – nie będą żywe ani do końca martwe – ostrzega prof. Hank Greely z Duke University. 

Czytaj także