Oceń
Koronawirus się zmienia, zmieniają się też objawy zakażenia nim. Nowa mutacja omikron daje zupełnie inne symptomy choroby, niż poprzednie wersje SARS-COV2.
Wirus omikron roznosi się w tempie błyskawicznym i zaczyna dominować w Polsce. W czwartek 27 stycznia stanowił nieco ponad 50 procent zakażeń, dzień później już ponad 60. Jednocześnie w kraju bijemy kolejne rekordy zachorowań, a prognozy mówią o nawet 100-150 tysiącach przypadków dziennie w szczycie piątej fali.
Pierwsze warianty koronawirusa dawały bardzo charakterystyczne i silne objawy choroby - duszności, kaszel, wysoką gorączkę oraz utratę węchu i smaku. Najnowsza mutacja przebiega zwykle łagodniej i już nie wiąże się z tak przykrymi dolegliwościami. Nadal pozostaje jednak niebezpieczna dla słabszych organizmów, jest dużo bardziej zaraźliwa i może prowadzić do poważnych powikłań.
Charakterystyczne objawy mutacji omikron
Jak rozpoznać, że zaraziliśmy się omikronem? Zdaniem lekarzy okres wylęgania nowego wariantu skraca się w porównaniu z poprzednimi wersjami SARS-COV-2, a pierwsze objawy choroby wystąpić mogą już dwa dni po zakażeniu. Utrzymują się za to średnio do tygodnia, a czasem do nawet 14 dni.
Jak jednak odróżnić omikron od poprzednich wariantów i innych wirusów? Najważniejszy jest tu oczywiście test sprawdzający, czy mamy do czynienia z koronawirusem SARS-COV-2. Sekwencjonowaniu mutacji poddawane są jednak jedynie wybrane, nieliczne próbki. Badacze wyodrębnili za to osiem charakterystycznych objawów nowego wariantu, pojawiających się już nawet dwa dni po zakażeniu. To:
- bóle głowy
- drapanie w gardle
- ból mięśni, ciała
- ból dolnej części pleców
- katar
- kichanie
- zmęczenie
- nocne poty.
Lekarze tłumaczą przy tym, że omikron różni się siłą i specyfiką ataku. W przeciwieństwie do poprzednich wersji bardzo powoli dociera do dolnych dróg oddechowych, za to ekspresowo atakuje górne - stąd drapanie w gardle i katar. Daje też liczne objawy bólowe, w tym bóle głowy podobne do tych odczuwanych przy zapaleniu zatok.
Co ważne, dużo łagodniej zakażenie omikronem przechodzą osoby zaszczepione. Porównują one chorobę do lekkiego przeziębienia.
Oceń artykuł