18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

COVID inny, niż wcześniej

PO CZYM POZNASZ, ŻE DOPADŁ CIĘ OMIKRON? Pierwsze objawy zakażenia

28.01.2022  15:53
Jakie objawy daje omikron?
Jakie objawy daje omikron? Fot: Lutsenko_Oleksandr/Shutterstock

Koronawirus się zmienia, zmieniają się też objawy zakażenia nim. Nowa mutacja omikron daje zupełnie inne symptomy choroby, niż poprzednie wersje SARS-COV2. 

Wirus omikron roznosi się w tempie błyskawicznym i zaczyna dominować w Polsce. W czwartek 27 stycznia stanowił nieco ponad 50 procent zakażeń, dzień później już ponad 60. Jednocześnie w kraju bijemy kolejne rekordy zachorowań, a prognozy mówią o nawet 100-150 tysiącach przypadków dziennie w szczycie piątej fali.

Pierwsze warianty koronawirusa dawały bardzo charakterystyczne i silne objawy choroby - duszności, kaszel, wysoką gorączkę oraz utratę węchu i smaku. Najnowsza mutacja przebiega zwykle łagodniej i już nie wiąże się z tak przykrymi dolegliwościami. Nadal pozostaje jednak niebezpieczna dla słabszych organizmów, jest dużo bardziej zaraźliwa i może prowadzić do poważnych powikłań. 

Charakterystyczne objawy mutacji omikron

Jak rozpoznać, że zaraziliśmy się omikronem? Zdaniem lekarzy okres wylęgania nowego wariantu skraca się w porównaniu z poprzednimi wersjami SARS-COV-2, a pierwsze objawy choroby wystąpić mogą już dwa dni po zakażeniu. Utrzymują się za to średnio do tygodnia, a czasem do nawet 14 dni.

Jak jednak odróżnić omikron od poprzednich wariantów i innych wirusów? Najważniejszy jest tu oczywiście test sprawdzający, czy mamy do czynienia z koronawirusem SARS-COV-2. Sekwencjonowaniu mutacji poddawane są jednak jedynie wybrane, nieliczne próbki. Badacze wyodrębnili za to osiem charakterystycznych objawów nowego wariantu, pojawiających się już nawet dwa dni po zakażeniu. To:

  • bóle głowy
  • drapanie w gardle
  • ból mięśni, ciała
  • ból dolnej części pleców
  • katar
  • kichanie
  • zmęczenie
  • nocne poty.

Lekarze tłumaczą przy tym, że omikron różni się siłą i specyfiką ataku. W przeciwieństwie do poprzednich wersji bardzo powoli dociera do dolnych dróg oddechowych, za to ekspresowo atakuje górne - stąd drapanie w gardle i katar. Daje też liczne objawy bólowe, w tym bóle głowy podobne do tych odczuwanych przy zapaleniu zatok.

Co ważne, dużo łagodniej zakażenie omikronem przechodzą osoby zaszczepione. Porównują one chorobę do lekkiego przeziębienia.

Czytaj także