18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

na bogato

POLSCY KSIĘŻA JAK KRÓLOWIE ŻYCIA. Emerytury duchownych powalają

Emilia Waszczuk
13.07.2021  16:03
Polscy hierarchowie dostają emerytury wyższe, niż papież
Polscy hierarchowie dostają emerytury wyższe, niż papież Fot: Jakub Kamiński/East News

Złote, ale skromne jest życie na emeryturze polskich duchownych? Księża seniorzy mogą liczyć na sowite wypłaty. Niektórzy dostają nawet więcej, niż papież.

Polscy emeryci klepią biedę? Nie ci związani z kościołem. Jak udało się ustalić, mamy w Polsce duchownych, którzy otrzymują świadczenia wyższe niż papież, emerytury dużo bardziej syte, niż niejeden specjalista po siedemdziesiątce.

Aby zapewnić sobie spokojną starość, wystarczy zostać księdzem, a najlepiej piąć się w kościelnej hierarchii po kolejnych szczeblach. Przeciętna emerytura wśród Polaków wynosi 2,5 tysiąca złotych, jednak olbrzymi odsetek obywateli otrzymuje dużo niższe świadczenia. Tymczasem emerytowany proboszcz może liczyć nawet na 5 tysięcy złotych miesięcznie, mimo że pracując odprowadzał dużo niższe podatki.

Skompromitowany duchowny z gigantyczną kasą

Jeszcze lepiej mają się emerytowani biskupi – im co miesiąc wypłacane są kwoty w granicach 10 tysięcy złotych. Im wyżej tym lepiej, no chyba że jesteś tylko szarym Polakiem i nigdy nie założyłeś sutanny.

W osłupienie wprawić może kwota, jaką co miesiąc otrzymuje oskarżany i skazany za tuszowanie pedofilii Sławoj Leszek Głódź. Czy to nagroda za gorliwą posługę i ciszę, czy może za wyjątkowe zasługi, że co miesiąc może liczyć na wypłatę świadczenia emerytalnego w wysokości 18 tysięcy złotych?! Oficjalnie jego gigantyczna emerytura wynikać ma z faktu, że przez lata pozostawał kapelanem Wojska Polskiego.

Rydzyk opływa w luksusy

Jak donosi Super Express, na zarobki nie narzeka też Tadeusz Rydzyk. Wysokość jego emerytury nie jest wprawdzie znana, wiadomo za to, jaki majątek posiada fundacja Lux Veritatis – to aż 100 milionów złotych środków trwałych, 60 milionów w nieruchomościach i 6,5 miliona w środkach transportu. Tadeuszowi Rydzykowi przejście na emeryturę musi się w obliczu takich pieniędzy słabo opłacać, bo stanowczo sprzeciwił się, gdy nakazali mu to przełożeni.

Tymczasem emerytowany papież Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) co miesiąc otrzymuje zaledwie 2,5 tys. euro emerytury papieskiej, czyli około 11,3 tys. złotych. Taka kwota dla wielu hierarchów z Polski to jak drobniaki na waciki.

logo Tu się dzieje