18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

są jadowite

Pająki Nosferatu panoszą się w Niemczech. Dotrą do Polski?

26.08.2022  15:24
Pająki Nosferatu w niemczech. Dotrą do Polski?
Pająki Nosferatu w niemczech. Dotrą do Polski? Fot: Zoropsis spinimana/Shutterstock

Kolejna niepokojąca informacja. Powoli porzucamy myślenie, że jadowite pająki to domena Australii. W Niemczech rozgościły się niegdyś niespotykane Zoropsis spinimana.

W Polsce pojawiły się tarantule, w Niemczech... pająki Nosferatu. Klimat się zmienia, a jadowite stworzenia wędrują i znajdują sobie nowe miejsca do życia. I zdecydowanie nie jest to dobra informacja.

Pająk Nosferatu, a właściwie Zoropsis spinimana jeszcze do niedawna występował wyłącznie w basenie Morza Śródziemnego. Teraz przemieszcza się coraz bardziej na północ i przywędrował do Niemiec. Czy dotrze także do Polski? Zapewne kiedyś tak, choć na razie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Wszystko jest jednak kwestią czasu.

Pająki Nosferatu w Niemczech

Pierwszy raz Zoropsis spinimana zauważony został we Fryburgu w Niemczech w 2005 roku. Dziś spotkać go już można w wielu miejscach - widziany był m.in. w Nardenii Północnej-Westfalii, Saksonii i Bremie. Często wchodzi do domów, lubi bowiem ciepło. A że nie wygląda zbyt przyjemnie, budzi przerażenie.

Pająk Nosferatu mierzy do 6 centymetrów, włączając w to już odnóża, jest więc stosunkowo niewielki. Ma przy tym bardzo masywny, długi tułów, a w przedniej jego części charakterystyczny wzór.

Co ważne, jest jadowity, ale nie zagraża życiu ludzi. Naukowcy uspokajają, że nie stwarza wielkiego zagrożenia, bo po pierwsze, ciężko mu przegryźć ludzką skórę, po drugie, atakuje tylko, gdy czuje się zagrożony, po trzecie, jego jad nie jest śmiertelnie trujący. Po ukąszeniu pojawia się jedynie obrzęk porównywalny do użądlenia osy.