Pandemia zostanie pokonana?

Szczepionka na koronawirusa. Ruszają testy na ludziach!

Wojciech Kozicki
16.03.2020  13:21
Szczepionka i lekarstwo na koronawirusa - kiedy będą dostępne?
Szczepionka i lekarstwo na koronawirusa - kiedy będą dostępne? Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pandemia SARS-CoV-2 to obecnie rosnący lawinowo bilans chorych i ofiar śmiertelnych. Tymczasem media donoszą, że być może wkrótce będą dostępne szczepionka lub lekarstwo na koronawirusa. Wkrótce rozpoczynają się testy kliniczne na ludziach!

Trwa wojna z epidemią koronawirusa, a naukowcy i specjaliści z całego świata próbują stworzyć szczepionkę. Nieoficjalnie podano, że w Waszyngtońskim Instytucie Badań nad Zdrowiem w Seattle w stanie Waszyngton może ona zostać stworzona najszybciej, a już w poniedziałek mają rozpocząć się testy kliniczne na ludziach. Na razie eksperymentalną dawkę szczepionki otrzyma jeden człowiek.

Wiadomo już, że praca nad wspomnianą szczepionką finansowane są przez Narodowy Instytut Zdrowia. Jest to jednak wciąż informacja nie potwierdzona przez rząd. Potwierdzono jednak, że w badaniach bierze udział firma Moderna.

Jak podaje "Wprost", kilka dni temu w USA rozpoczęła się rekrutacja zdrowych osób do udziału w badaniu klinicznym eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Kasżdy ochtonik może zarobić kilkanaście tysięcy złotych.

Nawet jeśli szczepionka zadziała na małej grupie ochotników, to konieczna będzie jej pełna weryfikacja, która może potrwać 12-18 miesięcy. Prezydent Donald Trump, który ostatnio mówił o badaniach nad szczepionkę, powiedział jednak, że powstanie ona „stosunkowo niedługo”. Gazeta.pl pisze, że nieoficjalnie mówi się, iż prezydent USA próbuje nawiązać współpracę z naukowcami z Niemiec z firmy CureVaci, by zdobyć szczepionkę na wyłączność dla swojego kraju.

Koronawirus - test szczepionki

Pewne jest, że 45 uczestników testów nie zostanie zakażonych koronawirusem, bo szczepionka nie zawiera w sobie żywego wirusa. Testy na większa skalę rozpoczną się, gdy naukowcy upewnią się, że specyfik nie powoduje skutków ubocznych.

Trwa wyścig, kto pierwszy opracuje szczepionkę na koronawirusa. Wkrótce testy rozpoczną się również w Uniwersytecie Pensylwanii oraz ośrodku szczepień w Kansas City w stanie Missouri. Nad uratowaniem świata od SARS-CoV-2 pracują również naukowcy z Chin i Korei Południowej. Być może prace przyspieszą, ponieważ polski naukowiec ogłosił PRZEŁOM NAUKOWY i udostępnił swoje badania nad strukturą koronawirusa. Co więcej, w polskich szpitalach już rozpoczęto ekspertymentalną terapię i chorzy dostają nowe leki na koronawirusa.

Ważniejsze niż opracowanie szczepionki jest edukowanie społeczeństwa, które będzie rozumiało podejmowane działania w zakresie zdrowia publicznego, dzięki czemu wykształcą się zachowania prozdrowotne zapobiegające zachorowaniom: poddawanie się szczepieniom na grypę, regularne wizyty kontrolne u lekarza i zrozumienie podstawowych zasad higieny - twierdzi przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce dr Paloma Cuchí. "Wprost")

Przeczytaj więcej
Komentarze