18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybuchła plaga!

Pasożyty w basenach! "Cerkarie wwieracają się w człowieka"

Wojciech Kozicki
05.07.2022  09:37
Kąpiel w basenie lub jeziorze niebezpieczna? Pasożyty cerkarie atakują ludzi
Kąpiel w basenie lub jeziorze niebezpieczna? Pasożyty cerkarie atakują ludzi Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Eksperci biją na alarm – kąpiele w jeziorach, otwartych basenach i stawach niebezpieczne! Potwierdzono, że w Niemczech kolejne osoby padły ofiarą groźnego pasożyta. Cerkaria dosłownie wwierca się pod skórę i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Czy za chwilę cerkarie staną się plagą w Polsce?

Groza w Niemczech. Kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych takich jak np. jeziora, stawy i otwarte baseny, mogą mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Niemieckie media podają, że w tamtejszych wodach intensywnej ekspansji dokonują cerkarie, czyli pasożyty niebezpieczne dla człowieka. Najczęściej spotykane są w płytkich wodach blisko brzegu, gdzie występują ślimaki, czyli żywiciele pośredni tych pasożytów.

Cerkarie w wodzie. Pasożyty atakują ludzi i ptaki

Cerkarie (ogonatki) rozprzestrzeniają się błyskawicznie. Najpierw wnikają w skórę ptaków, by nawet po kilku minutach złożyć jaja. Następnie skażone odchody ptaków trafiają do zbiorników wodnych, gdzie pasożyty przenoszą się na ludzi, dosłownie wwiercając się w skórę. Powodują silny świąd skórny połączony z bólem. Objawy zakażenia cerkarią są odczuwalne już po kilku minutach.

Cerkarie u człowieka mogą doprowadzić do fascjolozy, powodującej zaburzenia trawienia i pracy wątroby.  Prowadzą również do żółtaczki. Inne objawy to m.in. gorączka, czerwone plamy na ciele, zapalenie skóry, a nawet wstrząs.

Cerkeria to jedna z larw przywr wnętrzniaków, posiada gruczoły penetracyjne i kolce oraz gruczoły cystotwórcze. Jej zadaniem jest dotarcie do organizmu żywiciela ostatecznego. Może się tam dostać aktywnie wwiercając przez skórę lub otorbić się, odrzucić ogonek i przekształcić w metacerkarię np. motylicę wątrobową – podaje Interia.pl.

Cerkarie do tej pory zamieszkiwały głównie niemieckie jeziora takie jak Schlachtensee, Krumme Lanke, Jungfernheideteich, Teufelssee, czy Halensee. Zdaniem ekspertów, wysokie temperatury doprowadza do szybkiej ekspansji, także w Polsce.

Cerkarie żyją 24 godziny. One również aktywnie poszukują kolejnego żywiciela, ptaka lub ssaka, aby kontynuować cykl życiowy. Człowiek nie jest odpowiednim żywicielem cerkarii, mimo to wnikają one do skóry, wywołując reakcję alergiczną. Proces dojrzewania larw w ciele człowieka jest niemożliwy, dlatego wkrótce obumierają – podaje portal mp.pl.

Czytaj także