18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cudowne zjawisko

Pełnia Koźlego Księżyca ogarnie niebo. Nie przegapcie tego!

14.07.2021  18:26
Pełnia Koźlego Księżyca
Pełnia Koźlego Księżyca Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Pełnia Koźlego Księżyca pojawi się niedługo na lipcowym niebie. Zjawisko jest przepiękne, dlatego warto go nie przegapić. Będzie naprawdę cudownym zjawiskiem! Skąd wzięła się taka ciekawa nazwa? Tłumaczymy w artykule.

Pełnia Koźlego Księżyca występuje w 2021 roku 24 lipca nad ranem. Księżyc w pełni zawsze jest pięknym widokiem, ale ten zdecydowanie będzie się wyróżniał na tle innych zjawisk tego typu. W świecie astrologicznym lato trwa w najlepsze. Ten księżyc jest tego największym dowodem.

Pełnia Koźlego Księżyca, którą możemy zaobserwować właśnie w lipcu, ma wiele nazw: inne to Burzowa, Jesiotrów lub Siennego Księżyca. Określenia te pochodzą od pogody, która w tym okresie roku jest wyjątkowo nieprzewidywalna. Dobrym przykładem tego są ciągle występujące nawałnice.

Pełnia Koźlego Księżyca na naszym niebie

Z tej przyczyny lipcowej pełni nadawano magiczne, symboliczne znaczenie. Swoją najbardziej znaną nazwę zawdzięcza kozłom - samcom sarny, które zrzucają co roku swoje poroże. Te natomiast zaczynają im odrastać w lipcu.

Jeśli chcecie podziwiać pełnię Koźlego Księżyca, to na obserwację nieba polecamy wybrać się za miasto - w góry, nad morze, leśne polany – tam dociera najmniej sztucznego światła - zdecydowanie zakłócającego nasze obserwacje.

Warto nie przeoczyć tego zjawiska - następne takie nadejdzie dopiero za rok. Biorąc pod uwagę fakt, że pełnia ta szczęśliwie wypada w sobotę - naprawdę należy poświęcić jej chwilę w tym stosunkowo leniwym, wakacyjnym dniu. Gwarantujemy, że tego nie pożałujecie.