18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pfizer walczy z mutacjami

Będzie nowa wersja szczepionki. Trzecia dawka

Wojciech Kozicki
29.01.2021  12:49
Szczepionka na koronawirusa i mutacje wirusa - będzie trzecia dawka i nowa wersja szczepionki
Szczepionka na koronawirusa i mutacje wirusa - będzie trzecia dawka i nowa wersja szczepionki Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy szczepionka na COVID-19 jest skuteczna i naprawdę daje dożywotnią odporność? Nie jest tak kolorowo jak obiecywano. Firma Pfizer już zapowiada, że opracowywana jest trzecia wersja szczepionki, która ma walczyć z nowymi mutacjami koronawirusa.

Szczepionka na COVID-19 od firmy Pfizer miała być w pełni skuteczna i uodpornić społeczeństwo na koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się jednak, że problemem są nowe mutacje patogenu (mutacja brazylijska, mutacja brytyjska). Koncern farmaceutyczny współpracujący z BioNTech zapowiedział już rozpoczęcie prac nad nową wersją szczepionki.

Nowa wersja szczepionki na COVID-19 i trzecia dawka

Jak czytamy na łamach the New York Times i The Wall Street Journal, nowa wersja szczepionki nie będzie unieważniała starej. Która podobno już działa m.in. na południowoafrykańską mutację koronawirusa. Nowy specyfik byłby jedynie uzupełnieniem podawanym jako trzecia dawka. Więcej informacji koncern farmaceutyczny ujawni prawdopodobnie w połowie lutego i być może zaprezentuje już nawet nowy wariant szczepionki za 6 tygodni.

Z powodu nowych mutacji koronawirusa koncerny farmaceutyczne pracują nad nową wersją szczepionki, która dawałaby większą skuteczność w walce z nowymi mutacjami wirusa – podaje Wirtualna Polska.

W Izraelu już teraz zapowiedziano podawanie trzeciej dawki szczepionki. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia już deklaruje, że dodatkowa dawka będzie konieczna, gdy poprzednie dwie okażą się nieskuteczne przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa, co potwierdziła szefowa departamentu zdrowia publicznego w izraelskim resorcie Szaron Alroj-Prajs.

Szczepienie w Izraelu

Kolejne koncerny farmaceutyczne już zapowiadają prace nad szczepionką uodparniającą na mutacje koronawirusa. Przykładowo, specyfik od koncernu Novavax a być skuteczna w prawie 90 proc. również na mutacje wirusa. Komisja Europejska w grudniu zarezerwowała 100 mln dawek tego preparatu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej