18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Walka z Omikronem

Pfizer zapowiada: czwarta i piąta dawka szczepionki

Wojciech Kozicki
11.12.2021  08:21
Omikron i czwarta dawka szczepionki. Pfizer ujawnia swoje plany
Omikron i czwarta dawka szczepionki. Pfizer ujawnia swoje plany Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Firma Pfizer od dawna zapowiada, że będą potrzebne kolejne dawki szczepionki przeciw koronawirusowi, być może nawet coroczne i cykliczne. Teraz dyrektor generalny tego koncernu farmaceutycznego Albert Bourla potwierdził te zapowiedzi, mówiąc o wariancie Omikron. Konieczna będzie czwarta dawka?

W Polsce trwa obecnie szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw SARS-CoV-2 i na trzech z pewnością się nie skończy. Dyrektor generalny firmy Pfizer Albert Bourla powiedział, że w sytuacji, gdy wariant Omikron stanowi coraz większe zagrożenie epidemiczne, niewykluczone że szybko będzie potrzebna czwarta dawka szczepionki. Co więcej, nie ukrywa, że „dwie dawki to może być za mało”, a na czterech raczej się nie skończy.

Omikron i czwarta dawka szczepionki. Plany Pfizera

Zdaniem firmy Pfizer, być może szczepienie na koronawirusa będzie coroczne i cykliczne jak w przypadku grypy. Ben Osborn, kierujący oddziałem koncernu Pfizer w Wielkiej Brytanii nie ukrywa, że szczepienia przypominające na COVID-19 będą potrzebne przez kilka następnych lat. Nie wie jak na razie, czy kolejne dawki trzeba będzie przyjmować co pół roku, czy co rok.

Jeśli SARS-CoV-2 będzie uaktywniał się i pojawią się kolejne ogniska zakażenia, to będzie trzeba szczepić się tak, jak w przypadku grypy, czyli raz w roku. Jeśli zaś po wygaszeniu pandemii okaże się, że koronawirus nie uaktywnia się, nie atakuje ludzi, to będzie można przystopować ze szczepieniami – zapowiedział szef Pfizera.

Szef Francuskiej Rady Naukowej przy premierze Jean-Francois Delfraissy już zapowiedział, że Francja rozważa podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) już ogłosiły, że osoby z umiarkowanie lub poważnie upośledzonym układem immunologicznym powinny otrzymać czwartą dawkę już po 6 miesiącach od trzeciej.

Pfizer i BioNTech jako pierwsi dokonali oceny swojej szczepionki wobec wariantu Omikron i poinformowali, że badania dają pozytywne wyniki. Z tych raportów wynika, że trzy dawki neutralizują wariant Omikron tak samo, jak dwie dawki neutralizowały wariant podstawowy – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Bartosz Fiałek.

Wiadomo również, że Pfizer pracuje nad szczepionką wycelowaną konkretnie w omikron. Ma być gotowa już w marcu 2022 roku.

logo Tu się dzieje