18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niestety...

Pijesz alkohol? Narażasz się na zakażenie koronawirusem

17.04.2020  12:55
Pijesz alkohol? Narażasz się na zakażenie koronawirusem
Pijesz alkohol? Narażasz się na zakażenie koronawirusem Fot: Oleksandra Naumenko/Shutterstock

Alkohol miał nas przed koronawirusem chronić, a okazuje się, że tylko pogarsza sprawę. Naukowcy przedstawiają złe wieści dla wszystkich koneserów trunków.

Alkohol niektórzy ludzie wiążą z ludową tarczą antychorobową - rozgrzewa, odkaża... Niestety, realnie ma na nasz organizm ma wpływ gorszy, niż moglibyśmy przypuszczać. Naukowcy alarmują, picie alkoholu w dobie pandemii koronawirusa nie jest dobrym rozwiązaniem.

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na opublikowanie specjalistycznego raportu, w którym udziela odpowiedzi na pytanie, czy alkohol może mieć na nas zgubny wpływ w czasie rosnącej w siłę zarazy?

Alkohol naraża na zakażenie koronawirusem

Ludzie, którzy zostali zamknięci w domach, bardzo często piją więcej alkoholu. Dowodzą tego dane z rozmaitych sklepów, które nie pozostawiają złudzeń - kupujemy mnóstwo trunków, a więc spożywamy ich równie dużo.

Niestety, WHO nie ma wątpliwości, że im więcej pijemy, tym większa szansa na złapanie wirusa. Alkohol osłabia bowiem układ odpornościowy, a jego nadmierne spożywanie może doprowadzić do uszkodzenia płuc. 

Innym zjawiskiem, na jakie zwraca uwagę w raporcie WHO, jest to, że osoby pijące są często narażone na problemy natury psychicznej. Izolacja od świata w połączeniu z alkoholem może też wpływać na znaczny wzrost przypadków przemocy domowej. Bilans zysków i strat przemawia zdecydowanie na niekorzyść alkoholu. 

Nie musimy dodawać, że alkohol sprzyja zachowaniom ryzykownym. Pandemia to zdecydowanie nie jest moment, w którym powinno się pozwalać sobie na coś mocniejszego.

Czytaj także
Przeczytaj więcej