18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nadciąga koszmar

Planeta ZAMIENIA SIĘ W PIEKŁO! Grozi nam zagłada?

Bartłomiej Ciepielewski
02.07.2021  17:13
Planeta gotuje się na twardo
Planeta gotuje się na twardo Fot: Tom Reichner/Shutterstock

Rekordowe upały, susze i gwałtowne zjawiska pogodowe to tylko nieliczne skutki ocieplenia klimatu. Wkrótce zaczną wymierać rośliny, zwierzęta, a na końcu oberwie też ludzkość. To, że jest źle, potwierdza fala gorąca, która w tym roku nawiedziła cały świat.

Tegoroczny czerwiec był jednym z najgorętszych miesięcy w historii, o czym świadczą dane spływające z całego świata. Ponad 50-stopniowe upały odnotowano w Meksyku, Kanadzie, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie, Iranie, Kuwejcie i Pakistanie.

Wysokie temperatury całkowicie sparaliżowały Kanadę. Na terenie kraju rozpętała się fala pożarów, która całkowicie strawiła między innymi wieś Lytton. Spłonęło tam 90 proc. zabudowań. W wyniku upałów przerwano szczepienia przeciw COVID-19 oraz zamknięto szkoły.

Pierścień piekielnego gorąca rozciągnął się także nad kołem podbiegunowym. Kilka dni temu nieopodal Wierchojańska na Syberii temperatura gruntu podskoczyła do 48 stopni Celsjusza. Rekordy ciepła odnotowano też w miejscowościach Gaworno (43 st. Celsjusza) oraz Saksyły (37 st. Celsjusza).

Klimat zmienia się na gorsze

Klimatolodzy podkreślają, że okresy cieplejsze i chłodniejsze będą występowały mimo zmian klimatu. Natomiast wraz ze wzrostem temperatury na Ziemi, temperatury wyjściowe są znacznie wyższe. Okresy klasyfikowane wcześniej jako ekstremalnie gorące, powoli stają się zjawiskiem normalnym.

To, co dziś nazywamy 'ekstremalną falą gorąca', w ciągu dekad będziemy po prostu nazywać 'latem', o ile nie zmniejszymy ostro emisji dwutlenku węgla. Wybór należy do nas - stwierdził E. Mann, jeden z najbardziej cenionych klimatologów.

Według rządowych danych, nasz kraj również dotkliwie odczuje ocieplenie klimatu. Fale upałów w Polsce będą występowały coraz częściej oraz wydłuży się okres ich trwania. Spore zagrożenie stanowią również coraz częściej występujące susze.