18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ścieżka dźwiękowa z horroru

Jak brzmią płuca z koronawirusem? Potworne nagranie

Wojciech Kozicki
29.03.2020  15:12
Objawy zapalenia płuc z Wuhan i badanie osłuchowe - NAGRANIE WIDEO
Objawy zapalenia płuc z Wuhan i badanie osłuchowe - NAGRANIE WIDEO Fot: Facebook/ShanghaiEye

Leczenie koronawirusa to wciąż walka po omacku, ponieważchoroba nadal pozostaje tajemnicą, a szczepionka i nowe lekarstwo jeszcze nie istnieją. Lekarze z całego świata prowadzą badania wirusa i dzielą się zdobytą wiedzą. Teraz udostępniono szokujące nagranie, które ukazuje co się dzieje w płucach zakażonych SARS-CoV-2.

Koronawirus, czyli zapalenie płuc z Wuhan, to tajemnicza choroba, które wciąż się zmienia i mutuje. Pojawiają nowe objawy, a przebieg choroby bywa nieprzewidywalny. Tymczasem pulmonolog z Royal Australasian College of Physicians John Wilsonopisał dla australijskiego wydania "The Guardian", opisał co dzieje się w płucach osoby chorej na SARS-CoV-2.

Płuca zajęte przez koronowirusa - podobnie zresztą jak przez bakterie dwoinki zapalenia płuc - reagują wysiękiem w odpowiedzi na stan zapalny pęcherzyków płucnych i tkanki sródmiąższowej. Wydzielina zalewa drogi transferu powietrza, co zmniejsza ich wydajność. Wynikiem tego jest spłycenie i przyspieszenie oddechu, dochodzi do skurczu oskrzeli, kaszlu i duszności – opisuje przebieg choroby poradnikzdrowie.pl.

Jakie dźwięki wydają płuca z koronawirusem w badaniu osłuchowym? To odgłosy jak z horroru, a niektórzy lekarze przyznają, że pierwszy raz słyszą coś takiego. Twierdzą, że to tak  jakby słuchać dwóch oddzielnych pacjentów naraz”.

Nagranie tych dźwięków udostępniono w internecie. To kombinacja przerażających trzasków, jęków, upiorne szmery i wycie. Można pomyśleć, że to charczy sam Darth Vader z "Gwiezdnych Wojen"!

W początkowej fazie choroby oddech przyspiesza, następnie słychać słabe świsty przy wydechach. W początkach zapalenia płuc dołączają trzaski (podobne do odgłosu trzaskającego w ognisku drewna) i odgłosy oddechu oskrzelowego. Choroba w końcu może prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, co w osłuchu daje słaby szmer oddechu, więcej grubych trzeszczeń i szmery o niskiej częstotliwości, co wynika z obecności wydzieliny – podaje poradnikzdrowie.pl

Tak brzmią płuca osoby chorej na koronawirusa [WIDEO]

Prawidłowy oddech zdrowego człowieka

Czytaj także