Oceń
Leczenie koronawirusa to wciąż walka po omacku, ponieważchoroba nadal pozostaje tajemnicą, a szczepionka i nowe lekarstwo jeszcze nie istnieją. Lekarze z całego świata prowadzą badania wirusa i dzielą się zdobytą wiedzą. Teraz udostępniono szokujące nagranie, które ukazuje co się dzieje w płucach zakażonych SARS-CoV-2.
Koronawirus, czyli zapalenie płuc z Wuhan, to tajemnicza choroba, które wciąż się zmienia i mutuje. Pojawiają nowe objawy, a przebieg choroby bywa nieprzewidywalny. Tymczasem pulmonolog z Royal Australasian College of Physicians John Wilsonopisał dla australijskiego wydania "The Guardian", opisał co dzieje się w płucach osoby chorej na SARS-CoV-2.
Płuca zajęte przez koronowirusa - podobnie zresztą jak przez bakterie dwoinki zapalenia płuc - reagują wysiękiem w odpowiedzi na stan zapalny pęcherzyków płucnych i tkanki sródmiąższowej. Wydzielina zalewa drogi transferu powietrza, co zmniejsza ich wydajność. Wynikiem tego jest spłycenie i przyspieszenie oddechu, dochodzi do skurczu oskrzeli, kaszlu i duszności – opisuje przebieg choroby poradnikzdrowie.pl.
Jakie dźwięki wydają płuca z koronawirusem w badaniu osłuchowym? To odgłosy jak z horroru, a niektórzy lekarze przyznają, że pierwszy raz słyszą coś takiego. Twierdzą, że to tak jakby słuchać dwóch oddzielnych pacjentów naraz”.
Nagranie tych dźwięków udostępniono w internecie. To kombinacja przerażających trzasków, jęków, upiorne szmery i wycie. Można pomyśleć, że to charczy sam Darth Vader z "Gwiezdnych Wojen"!
W początkowej fazie choroby oddech przyspiesza, następnie słychać słabe świsty przy wydechach. W początkach zapalenia płuc dołączają trzaski (podobne do odgłosu trzaskającego w ognisku drewna) i odgłosy oddechu oskrzelowego. Choroba w końcu może prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej, co w osłuchu daje słaby szmer oddechu, więcej grubych trzeszczeń i szmery o niskiej częstotliwości, co wynika z obecności wydzieliny – podaje poradnikzdrowie.pl
Tak brzmią płuca osoby chorej na koronawirusa [WIDEO]
Prawidłowy oddech zdrowego człowieka
Oceń artykuł