18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wykończą nas patogeny?

Po koronawirusie czeka nas kolejna pandemia? 28 nieznanych wirusów

02.04.2020  17:03
Po koronawirusie czeka nas kolejna pandemia? 28 nieznanych wirusów
Po koronawirusie czeka nas kolejna pandemia? 28 nieznanych wirusów Fot: Shutterstock

Koronawirus dobitnie pokazał nam, jak bardzo jesteśmy bezradni wobec pandemii. Choroba obnażyła nieprzygotowanie ludzkości do walki z zarazą. Niestety, naukowcy nie mają dobrych wiadomości. 

Okazuje się, że czyha na nas znacznie więcej niebezpieczeństw. Naukowcy alarmują, że koronawirus to niejedyny niebezpieczny patogen, o którego leczeniu nie mamy pojęcia. Świat się zmienia, a my nie możemy czuć się bezpieczni.

Wśród największych zmian współczesnego świata są roszady klimatyczne. Okazuje się, że topniejące lodowce mogą zagrozić całej ludzkości. W zmarzlinie znajdują się bowiem bakterie i wirusy, które mogą wywołać pandemie znane nam z historii albo stworzyć zupełnie nowe choroby.

Koronawirus to dopiero początek?

Dwa miesiące temu, gdy jeszcze mało kto mówił o koronawirusie, pojawiły się wyniki prac naukowców z ekspedycji sprzed 5 lat. Badali oni topniejący lodowiec Guliya, który znajduje się na wyżynie Tybetańskiej w Chinach. Ekspedycja chińskich i amerykańskich uczonych dokonała odwiertu na głębokość około 50 metrów.

Dzięki temu dotarli oni do lodu sprzed 15 tys. lat, a w nim uwięzione były mikroorganizmy. W próbkach znaleziono 33 grupy wirusów, z czego 28 było kompletnie nieznanych współczesnej nauce. Topniejące lodowce przywracają te straszliwe choroby do życia.

Koronawirus jest przerażający, ale pomyślmy o dżumie lub eboli. Są choroby, które wzbudziłyby w nas o wiele większe przerażenie. Miejmy nadzieję, że obecna pandemia da szkołę życia nam wszystkim i w końcu nauczymy się żyć odpowiednio, nie niszcząc przy okazji naszej biednej planety.

Przeczytaj więcej
Komentarze