18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejny preparat

Polacy będą testerami nowej szczepionki. "Jesteśmy przygotowani"

28.06.2021  11:58
Polacy nie boją się testów
Polacy nie boją się testów Fot: Rom Chek/Shutterstock

Ruszają testy szczepionki przeciw mutacji Beta koronawirusa. Do badań zaproszono przedstawicieli różnych nacji. Nie zabraknie także Polaków.

Firma AstraZeneca rozpoczęła testy nowych szczepionek przeciw COVID-19. Jak informuje agencja AFP, do badań przystąpi 2250 ochotników z całego świata m.in. RPA, Brazylii, Wielkiej Brytanii, a także Polski.

Andrew Pollard z Oxford Vaccine Group podkreśla, że testowanie szczepionek na nowe mutacje koronawirusa pozwoli zyskać pewność, że "jesteśmy dobrze przygotowani do radzenia sobie z pandemią".

Do wyprodukowania preparatu, który zostanie wszczepiony Polakom, wykorzystano technologię wektorową, stosowaną wcześniej przy szczepionkach AstraZeneca i Johnson&Johnson. Jeśli testy zakończą się pomyślnie nowy produkt brytyjsko-szwedzkiego przedsiębiorstwa stanie się pierwszym wykorzystywanym przeciwko jednemu wariantowi wirusa.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że wkrótce do Polski dotrze 30 milionów szczepionek, które będą stosowane jako trzecia dawka.

Trwają negocjacje. Ale na pewno Polska zagwarantuje dla każdej osoby po jednej dawce - poinformował Grzegorz Cessak, szef URPL.

Sprowadzone przez rząd zapasy to zabezpieczenie w przypadku pojawienia się nowych, niebezpiecznych mutacji koronawirusa.