18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wspomnienie lata

Polacy kochają to połączenie. Szkoda, że może zabić

03.02.2022  17:43
Alkohol i słońce to zabójcze połączenie
Alkohol i słońce to zabójcze połączenie Fot: JAKUB WOSIK/REPORTER

Polacy latem i wiosną kochają jedno proste połączenie - alkohol i słońce. Niestety, niewiele osób wie, że ten duet może dosłownie zabić. Patrząc przez okno na zimową aurę, już teraz ostrzegamy przed przyjemnościami dnia letniego.

W wolne od pracy ciepłe miesiące - Polacy szczególnie chętnie wypoczywają na słońcu. W lutym czekamy na taki okres wręcz rozpaczliwie. Niestety, w czasie takich pięknych chwil dość często towarzyszy nam alkohol. Poza tym, że ta używka w ogóle nie jest zdrowa - to w połączeniu z promieniami słonecznymi bywa nawet śmiertelnie niebezpieczna.

Lekarze biją na alarm - picie napojów wysokoprocentowych podczas kąpieli słonecznych może być znacznie bardziej szkodliwe, niż nawet śmiemy przypuszczać. Aaron White z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism ostrzega przed zgubnym działaniem alkoholu na zdrowie podczas ekspozycji na promienie słoneczne.

Alkohol i słońce to zgubne połączenie

Jak się okazuje - napoje alkoholowe obniżają zawartość antyoksydantów w organizmie, co może doprowadzić do poważnego oparzenia słonecznego. Poza tym picie drinków na pełnym słońcu znacznie podnosi ryzyko rozwoju raka skóry. Nikt z nas nie chciałby zmagać się z tak poważnymi dolegliwościami - nie mamy co do tego wątpliwości. Warto więc darować sobie piwko na słońcu - i skorzystać z jego smaku w cieniu.

Tym bardziej że przesadzanie z ilością wypitego alkoholu może doprowadzić do zachowań ryzykownych albo zaśnięcia na słońcu - co już może skończyć się nawet udarem cieplnym. Wspomniany wcześniej Aaron White zaznacza, że badania wykazały mniejszą tolerancję na działanie promieni UV u osób w stanie nietrzeźwym niż u trzeźwych. 

Wypity alkohol usuwa z organizmu karotenoidy oraz antyoksydanty, które wykazują działanie przeciwnowotworowe i chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV na skórę. Pamiętajmy, że chwila przyjemności niekoniecznie warta jest takiego ryzyka!