18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czeka nas przewrót

Kosmiczna zmiana! Pole magnetyczne Ziemi cofnie nas o 780 tys. lat

22.05.2020  17:06
Kosmiczna zmiana! Pole magnetyczne Ziemi cofnie nas o 780 tys. lat
Kosmiczna zmiana! Pole magnetyczne Ziemi cofnie nas o 780 tys. lat Fot: IgorZh/Shutterstock

Pole magnetyczne Ziemi pomiędzy Afryką a Ameryką Południową stopniowo ulega osłabieniu. Ta zmiana cofnie nas o 780 tys. lat. Kosmiczna zmiana będzie miała równie kosmiczne konsekwencje. 

Pole magnetyczne Ziemi zaczęło słabnąć. Dla laika może to brzmieć niegroźnie, ale tak naprawdę to bardzo trudna sprawa. Osłabienie pola wpłynie na nieprawidłowe działanie satelitów i statków kosmicznych. Naukowcy widzą w tym początki przebiegunowania.

Między Afryką a Ameryką Południową zaobserwowano duży region o zmniejszonej sile magnetycznej. Naukowcy są świadomi faktu, że to ogromne i bardzo ważne odkrycie. Zjawisko nazwali anomalią południowoatlantycką. 

Pole magnetyczne zaczyna słabnąć 

Po raz pierwszy została ona zauważona w latach 50-tych. Zdaniem specjalistów jest to znak, że wkrótce biegun północny i południowy zamienią się miejscami. Ostatni raz takie zjawisko miało miejsce około 780 tys. lat temu.

Nowe centrum anomalii południowoatlantyckiej pojawiło się w ciągu ostatniej dekady, a w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. To dla nas wyzwanie zrozumienie procesów zachodzących w jądrze Ziemi, które napędzają te zmiany

– komentuje dla Mail Online Jürgen Matzka z Niemieckiego Centrum Badań Naukowych.

Wkrótce anomalia południowoatlantycka ma się rozdzielić na dwie osobne. Jesteśmy świadkami kosmicznej zmiany!

Przeczytaj więcej
Komentarze