Oceń
12 tradycyjnych potraw na Wigilię, a wśród nich… karp morderca. Czy wiecie jak filetować rybę lub co zrobić, gdy się połknie ość? Lepiej znajdźcie jakiś dobry poradnik i miejcie się na baczności! Lekarze biją na alarm, że gdy takie ostre ciało obce dostanie się do organizmu, może doprowadzić do masakry jak z horroru.
Połknięcie rybiej ości to dramat! Smażony karp lub jakakolwiek ryba, np. w galarecie lub po grecku, którą znajdziecie na wigilijnym stole, może okazać się waszym ostatnim posiłkiem. Kalectwo, śmierć, męczarnia... mała "rybia kość" może oznaczać ogromne cierpienie!
Gdy zadławicie się ością, może dojść do powstania stanu zapalnego, przebicia ściany przełyku, bądź rozwinięcia się sepsy. Dlatego nie można bagatelizować takiego wypadku, ale od razu udzielić pomocy poszkodowanemu – bije na alarm portal.abczdrowie.pl.
Co zrobić gdy połknie się ość? Jak wyciągnąć ość?
Często mówi się, że jeśli zadławimy się ością, należy zagryźć ją chlebem lub popić. To może być zabójczy błąd! Wtedy popychamy ość dalej, co może skończyć się tragicznie. Lekarze zalecają, by zajrzeć do przełyku za pomocą lusterka i jeśli jest to możliwe, wyciągnąć ość pęsetą. Jeśli nie możemy tego zrobić, konieczna jest wizyta w szpitalu na oddziale SOR. Żartów nie ma, to walka o życie!
Najczęściej w szpitalu wyciągamy 3-, 4-centymetrowe ości. Zdarzają się jednak też 5-milimetrowe, które bardzo trudno zobaczyć . Język działa jak tłok , który przepycha pokarm do gardła. Tam dachówkowato ułożone mięśnie wykonują ruchy przepychające połknięte pokarmy do przełyku, który też ma swoją strukturę mięśniową. Jeśli ość nie wbije się głębiej w wyniku tych ruchów, chleb może przepchnąć ją do przełyku. Tymczasem w odległości 17-23 cm od jamy ustnej po lewej stronie biegnie aorta. Jej przebicie mogłoby być katastrofalne w skutkach. Bez szybkiej pomocy pacjent mógłby się wykrwawić lub zadławić krwią – mówi laryngolog dr Michał Wątróbski. (medonet.pl)
Portal.abczdrowie.pl pisze nawet, że niektórzy jedzą karpia podczas śpiewania kolęd. Wówczas otwiera się nagłośnia i ość może wpaść do dróg oddechowych. Amen.
Dramat, śmierć i kalectwo po połknięciu ości
Połknięcie ości może oznaczać horror. Jak podaje trójmiasto.pl, Zofia Kozłowska z Gdańska kilka lat temu połknęła ość, przez co musiała przejść kilka operacji, a jej ciało jest w połowie sparaliżowane i wymaga całodobowej opieki. Ość wbiła się w przełyk, ale odpowiednie działania podjęto zbyt późno, a do rany wdała się infekcja, która spowodowała rozległą martwicę tkanek i perforację tętnicy. Konieczne było wycięcie niemal połowy gardła. Do tego pojawił się udar oraz lewostronny paraliż.
Livescience.com opisuje przypadek 73-letniego Japończyka, który połknął ość. Konieczne było usunięcie odcinka jelita, które zostało przebite ością.
Karp to jednak nie tylko zabójcze ości. Ordynator oddziału dziecięcego Pałuckiego Centrum Zdrowia ostrzega, że białko ryby jest jednym z najsilniej uczulających, a reakcje alergiczne mogą być różne.
Musimy wtedy w znieczuleniu ogólnym włożyć specjalną rurkę do przełyku i centymetr po centymetrze sprawdzić. Gdy ość zlokalizujemy, wyjmujemy kleszczykami. Potem pacjent przez tydzień musi być na diecie. Oczywiście przyjmujemy go do szpitala – opisuje wyciąganie ości z przełyku laryngolog Małgorzata Wierzbicka i potwierdza, że zdarzają się przypadki śmiertelne. (Wyborcza.pl)
Jeśli ość nie wbije się głębiej w wyniku tych ruchów, chleb może przepchnąć ją do przełyku. Najczęściej ość wbija się w migdałki, nasadę języka lub dołki językowo-nagłośniowe. W przypadku, gdy ciało obce wbije się w nasze ciało i pozostanie tam, robi się stan zapalny. Pojawia się ropa, ból szyi i gorączka. Blisko gardła znajdują się tętnica szyjna i żyła szyjna, których bliskość w przypadku stanu zapalnego może rozprzestrzenić zakażenie. Zbagatelizowana ość w gardle może doprowadzić do powstania ropnia, a nawet do sepsy! Stan zapalny należy leczyć – ostrzega zdrowie.tvn.pl
Oceń artykuł