18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Putin przerażony?

Kraby obronią Ukrainę?! "To da pewną przewagę"

08.06.2022  16:27
Polskie "Kraby" trafiają do Ukrainy
Polskie "Kraby" trafiają do Ukrainy Fot: YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Polski rząd podpisał właśnie rekordowy kontrakt zbrojeniowy, zgodnie z którym Ukraina otrzyma aż 54 polskie armatohaubice "Krab". Wartość umowy wyniesie łącznie 3 miliardy złotych. Nowy sprzęt pomoże Ukraińcom w wygraniu wojny?

Ostatnio Mateusz Morawiecki dumnie ogłosił "największy w ostatnim trzydziestoleci zbrojeniowy kontakt eksportowy dotyczący sprzedaży broni Ukrainie". Za część sprzętu zapłaci Kijów, natomiast resztę pokryje Unia Europejska.

Wcześniej "DGP" informował, że Ukraińcy kupią 54 armatohaubice "Krab", których łączna wartość wyniesie 3 miliardy złotych. Pierwsze z tych śmiercionośnych maszyn trafiły już na Ukrainę. Pozostałe dotrą w najbliższych miesiącach.

"Kraby" pomogą Ukraińcom?

Generał Mirosław Rożański w rozmowie z "Faktem" ocenił wartość bojową "Krabów" oraz ujawnił, jak wpłyną one na losy wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Jak podkreślił, polskie armatohaubice maj zasięg do 40 kilometrów, co "daje pewną przewagę armii ukraińskiej".

Kraby pomogą Ukrainie w sposób jednoznaczny. Nie znamy do końca konfiguracji systemu, który został przekazany Ukraińcom, bo 18 armatohaubic miało już trafić do naszych sąsiadów. Rosjanie mają systemy rakietowe, które strzelają na odległość 60-80 km, ale zasadnicze jednostki to około 20 km. Przewaga Ukrainy polega na tym, że będzie mogła ustawić swoje Kraby poza zasięgiem artylerii rosyjskiej, a jednocześnie będzie mogła ją niszczyć – przekazał "Faktowi" gen. Różański.

Zdaniem generała Różańskiego wysłane "Kraby nie zdecydują o przebiegu wojny, ale wpłyną w istotny sposób na skuteczność działań armii ukraińskiej". Eksperci przekonują, że jest to technologia na poziomie światowym, porównywalna z armtohaubicami z USA czy Włoch.