Cierpienie i łzy

Poniedziałek rozgromi wszystkich. Dziś najgorszy dzień w roku

20.01.2020  10:53
Poniedziałek rozgromi wszystkich. Dziś najgorszy dzień w roku
Poniedziałek rozgromi wszystkich. Dziś najgorszy dzień w roku Fot: PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

Poniedziałek to zdecydowanie najbardziej nielubiany dzień tygodnia. Jakby tego było mało, dziś mamy również inne powody do zmartwień. 

Poniedziałek nie cieszy się dobrą sławą, większość ludzi dosłownie go nienawidzi. Jakby tego było mało, dziś przypada tzn. Blue Monday, czyli podobno najbardziej depresyjny dzień w roku.

Jeżeli do równania cierpienia dodamy fakt, że pogoda również nas nie rozpieszcza to okaże się, że wieczorem będziemy mogli pogratulować sobie przetrwania tego dnia.

Poniedziałek miażdży największych twardzieli 

Blue Monday został wyliczony na podstawie specjalnego wzoru, opracowanego przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Ten quazi naukowy termin został użyty po raz pierwszy w roku 2005 i od razu przyjął się doskonale. 

Arnall we wzorze uwzględnił takie rzeczy, jak: czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych), a także ekonomiczne (zbliżający się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday przypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. Co prawda jakiś czasu później sam Cliff Arnall przyznał, że opracowany przez niego wzór jest absurdalny, ale termin zaczął już wtedy żyć własnym życiem.

Nie wiemy, jak Wy, ale my czujemy na karku przykry oddech stanów depresyjnych.

Przeczytaj więcej
Komentarze