18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekarze biją na alarm!

Powiększone piersi po szczepieniu na covid? Nowy efekt uboczny

Wojciech Kozicki
30.07.2021  16:23
Powiększone piersi i opuchlizna węzłów chłonnych po szczepieniu na COVID-19. Medycy mówią o mylących skutkach ubocznych szczepionki
Powiększone piersi i opuchlizna węzłów chłonnych po szczepieniu na COVID-19. Medycy mówią o mylących skutkach ubocznych szczepionki Fot: GARO/PHANIE/East News

Powiększenie piersi po szczepionce na COVID-19? Coraz więcej kobiet w USA twierdzi, że zwiększył im się biust po przyjęciu preparatu firmy Pfizer, a tym samym rośnie liczba pań zapisujących się na badania mammograficzne. Co naprawdę oznacza opuchlizna węzłów chłonnych po szczepionce? Kiedy i czy wykonać mammografię?

Czy naprawdę po zaszczepieniu się przeciw koronawirusowi następuje powiększenie piersi? Wiele kobiet podaje, że uzyskało właśnie taki efekt uboczny po przyjęciu szczepionki Pfizera. W internecie można znaleźć komentarze m.in. o spuchniętych węzłach chłonnych. Co więcej, jak informuje Polsat News, lekarze odnotowują coraz więcej zapisów na badania mammograficzne po szczepieniu. Nazwali to zjawisko "Pfizer boob job" (Operacją piersi Pfizera). W USA podobny obrzęk odnotowywany był także po szczepionce Moderny, a nie wystąpił w przypadku podania preparatu AstraZeneca.

Efekty uboczne po szczepionce. Powiększone piersi, powiększenie węzłów chłonnych - czy konieczna jest mammografia?

Jak podaje Medonet, część osób zaszczepionych na COVID-19 zgłasza opuchliznę w dole pachowym, która przypominać może jeden z symptomów nowotworu piersi. Ta rzadka dolegliwość to adenopatia pachowa. Society of Breast Imaging (SBI) podaje, że 11,6 proc. pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 firmy Moderna, doświadczyło obrzęku lub tkliwości po podaniu drugiej dawki. Imfadenopatia zaś, czyli powiększenie węzłów chłonnych, wystąpiło u ponad 1 proc. osób biorących udział w badaniach klinicznych.

Dolegliwość ta nosi nazwę adenopatii pachowej (w przypadku raka piersi może być ona sygnałem, że nowotwór się rozprzestrzenił - przerzuty raka piersi najczęściej pojawiają się właśnie węzłach chłonnych pachowych) – informuje Medonet.pl

Australijski Departament Zdrowia informuje, że zapalenie węzłów chłonnych może występować po szczepieniu i jest to jeden z rzadszych efektów ubocznych. Dyrektor Centrum Opieki Piersiowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco dr Laura Esserman twierdzi natomiast, że „kobiety mylą obrzęk węzłów chłonnych po szczepieniu z tym, jakie obserwowane są przy objawach nowotworu”. Jej zdaniem, "Pfizer boob job" może dotknąć setki tysięcy kobiet. Jednocześnie medycy podkreślają, że obrzęk węzłów chłonnych po szczepionce jest efektem ubocznym tymczasowym, choć nie wiadomo jak długo może utrzymywać się opuchlizna.

Mammografia i szczepienie na COVID-19

Badanie opublikowane przez Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej potwierdziło, że limfadenopatia (powiększone węzły chłonne) to jeden z efektów ubocznych po szczepieniu, o których pacjenci powinni być informowani. Sprawą powinni zająć się też lekarze, bo brak wiedzy na ten temat możeskutkować fałszywymi diagnozami nowotworów. Society of Breast Imaging radzi, nie wykonywać mammografii wcześniej niż miesiąc po drugiej dawce szczepionki.

Kiedy ludzie otrzymują szczepionki w ramię, normalne jest, że węzły chłonne pod pachą po tej stronie ciała są aktywowane i puchną. To twoje ciało przygotowuje ochronną odpowiedź immunologiczną – wyjaśnia portal The Conversation. (Polsat News)

Czytaj także
Przeczytaj więcej