18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zwariować można...

Potworne powikłania po koronawirusie! Ozdrowieńcy cierpią!

Wojciech Kozicki
04.08.2020  16:13
Powikłania po koronawirusie - ozdrowieńcy cierpią na choroby psychiczne
Powikłania po koronawirusie - ozdrowieńcy cierpią na choroby psychiczne Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Koronawirus nie tylko infekcja dróg oddechowych i zabójcze zapalenie płuc. Nawet jeśli uda się pokonać chorobę, ozdrowieńcy mogą spodziewać się, że ich życie zdewastują poważne powikłania. Czy ozdrowieńcy cierpią na choroby psychiczne?

Sytuacja epidemiczna w Polsce się pogarsza, liczba przypadków zainfekowania koronawirusem rośnie. Na szczęście jest również coraz więcej ozdrowieńców. Czy jednak jeśli pokonają COVID-19, to są bezpieczni i mogą spać spokojnie? Wynik badań przeprowadzonych przez naukowców ze szpitala w Mediolanie mrozi krew w żyłach.

Koronawirus i powikłania u ozdrowieńców

Okazuje się, że 56% ozdrowieńców cierpi na powikłania po koronawirusie takie jak np. depresja, lęk, stres pourazowy, bezsenność, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i lęki. Badacze ze szpitala uniwersyteckiego San Raffaele w stolicy Lombardii wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma "Brain, Behaviour and Immunity", które jest magazynem Towarzystwa Badawczego Psychoneuroimmunologii. Przeprowadzone je na 402 pacjentach mediolańskiego szpitala pod kierunkiem psychiatry Francesco Benedettiego.

Jak podaje Eco Watch, u ozdrowieńców zaburzenia psychiczne pojawiają się po ok. miesiącu od pokonania Covid-19. Pacjenci opisują jak nagle pojawia się u nich paniczny lęk przed śmiercią, a niektórzy uważają, że „ten strach jest boleśniejszy niż objawy koronawirusa”.

Po kilku miesiącach kontroli stanu pacjentów i analiz stwierdzono, że infekcja wywołana przez koronawirusa ma także reperkusje dla zdrowia psychicznego. Według lekarzy stany zapalne mogą stanowić czynniki ryzyka, między innymi dla rozwoju depresji. To ona wystąpiła u największej liczby osób, które zakaziły się koronawirusem. Epizody depresji stwierdzono u 42 procent wyleczonych – podaje RMF FM.

Naukowcy podejrzewają, że wspomniane zaburzenia mogą występować u pacjentów z powodu izolacji i niedostatecznej opieki medycznej. Ostrzegają, że może to doprowadzić wkrótce do licznych tragedii.

Zagłosuj

Czy Szumowski powinien podać się do dymisji?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze