18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Straszne

Powoduje nowotwory. Niemcy JUŻ DAWNO go zakazali

22.06.2021  19:01
Glifosat jest niebezpieczny
Glifosat jest niebezpieczny Fot: Motortion Films/Shutterstock

Rakotwórczy glifosat jest w Polsce używany na potęgę. Tymczasem Niemcy dawno go zakazały. Niedawno pod lupą naukowców znalazły się niektóre marki, dodające do swojej żywności trujący związek.

To szczególnie złe informacje dla fanów kaszy gryczanej. Jak się okazuje, jedząc ulubione i teoretycznie zdrowe ziarenka kaszy - możemy się narazić na rozwój nowotworu. Inne kraje od dawna kontrolują dużo bardziej restrykcyjnie swoją żywność. 

Rakotwórczy glifosat jest niebezpieczny i dla ludzkiego organizmu, i dla środowiska. Związek został zakazany w Niemczech. Niestety, w Polsce wciąż jest stosowany na potęgę, chociaż zdecydowanie nie powinno tak być.

Kasza gryczana sama w sobie to skarbnica potrzebnych do funkcjonowania organizmu mikroelementów. Niestety, wiele marek w Polsce dopuszcza się używania szkodliwej ilości glifosatu - czasami przekracza się jego normy nawet o 40 proc. Warto to wiedzieć i mocno na siebie uważać. 

Rakotwórczy glifosat w kaszy gryczanej?!

Jak zostało to odkryte? Otóż badacze z FoodRentgen wytypowali 10 opakowań kasz gryczanych różnych marek dostępnych w polskich sklepach. Ich próbki zostały wysłane do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wnioski są zatrważające dla każdego wielbiciela kaszy gryczanej.

Jak donosi portal o2.pl - z 10 badanych kasz tylko 4 były zupełnie wolne od herbicydu (w tym dwie pierwsze z certyfikatem BIO). Okazuje się więc, że producenci korzystają ze szkodliwego dla człowieka glifosatu dosłownie na potęgę.

Glifosat to związek organiczny stosowany zwykle w postaci soli amonowej lub sodowej jako aktywny składnik środków zwalczających chwasty – herbicydów. Wprowadzony został na rynek w roku 1974 przez firmę Monsanto jako składnik herbicydu Roundup.

Niestety, powszechnie wiadome jest, że używanie czegoś, co ostatecznie może nam przynieść pogorszenie stanu zdrowia - jest co najmniej niemoralne. Na szczęście na terenie UE tego herbicydu będzie można używać jedynie do 2022 roku.

Czytaj także