18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie pogrom?

Wraca przerażająca zaraza! "Czarna śmierć" zbiera żniwo

28.05.2021  12:03
Dżuma znowu zbiera śmiertelne żniwo
Dżuma znowu zbiera śmiertelne żniwo Fot: illustrissima/Shutterstock

Niepokojąco rośnie liczba ofiar dżumy, która przez ostatnie dwa tygodnie doprowadziła do śmierci co najmniej 11 osób. Władze Demokratycznej Republiki Konga powoli tracą kontrolę nad rozwojem zarazy. Ofiary umierają w niewyobrażalnych męczarniach.

Afryka ponownie zmaga się z epidemią zabójczej zarazy. Władze Konga apelują o noszenie maseczek, dystans oraz zachowanie ostrożności. Choroba, która doprowadziła do jednego z największych pogromów ludzkości, znowu zbiera śmiertelne żniwo.

W departamencie zdrowia prowincji Ituri odnotowano niemal codzienne zgony i co najmniej 15 przypadków zakażeń dżumą - alarmuje "Express".

Rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa, gdyż ostatnie dane dotyczyły jedynie okresu od 23 kwietnia do 8 maja.

Dżuma atakuje w Afryce

Najgorsza sytuacja epidemiczna utrzymuje się w prowincji Ituri. Pierwsze przypadki dżumy dymieniczej odnotowano tam już w zeszłym roku.

Podczas ostatniego wybuchu epidemii w Ituri odnotowano 461 przypadków zakażeń i 31 zgonów w ośmiu strefach zdrowotnych - przekazało "The Independent".

WHO podkreśla, że pierwsze objawy dżumy mogą przypominać grypę lub przeziębienie. Potem pojawia się bardzo wysoka gorączka oraz krwawe wymioty. Choroba ta w średniowieczu pozbawiła życia około 200 milionów ludzi.