18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec z "tiruriru" na amen

Zabójcza erekcja powikłaniem po COVID. Stanęło mu nie tylko serce

Wojciech Kozicki
10.03.2021  15:44
COVID-19 i erekcja to zabójcze połączenie. Nietypowy przypadek w USA
COVID-19 i erekcja to zabójcze połączenie. Nietypowy przypadek w USA Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER/East News

Jakie są objawy, powikłania i skutki uboczne koronawirusa SARS-CoV-2? Okazuje się, że COVID-19 może prowadzić do zabójczej erekcji. Przekonał się o tym pacjent z Ohio, który z powodu zakażenia doznał uciążliwego wzwodu. Niestety, finalnie nie udało się go uratować.

Komplikacje po przechorowaniu koronawirusa to nie tylko choroby płuc i mgła mózgowa. Okazuje się, że COVID-19 może powodować również powikłania zakrzepowo-zatorowe i priapizm (nienaturalnie przedłużona erekcja). Jak podaje "American Journal of Emergency Medicine", dolegliwość dotknęła 69-letniego pacjenta z covidem.

COVID-19 i zabójcze problemy z erekcją

Jak opisuje Polsat News, pacjent trafił do szpitala w Ohio, ponieważ od tygodnia zmagał się z silnymi objawami ze strony układu oddechowego. Okazało się, że był zakażony koronawirusem i podłączono go do respiratora.

Aby ułatwić oddychanie ułożono go w pozycji leżącej na brzuchu. Nazajutrz pielęgniarka zauważyła, że mężczyzna ma erekcję. Zespół opiekuńczy położył okłady z lodu w okolicach prącia, ale erekcja nie ustępowała przez trzy godziny – opisuje Polsat News.

Priapizm niedokrwienny

Zdiagnozowano, że wielogodzinna erekcja była spowodowana nie podnieceniem seksualnym, a priapizmem niedokrwiennym. Krew nie mogła opuścić ciał jamistych, powodując usztywnienie prąca przy zachowaniu wiotkości ciała gąbczastego (żołądź). Krew uboga w tlen zaczęła niszczyć tkanki penisa. Udało się ją odprowadzić dzięki wstrzyknięciu lekarstw w podstawę prącia, ale pacjent w końcu zmarł. Jako przyczynę zgonu podano inne powikłania związane z COVID-19.

Najczęstsze przyczyny priapizmu niedokrwiennego:

  • Leki
  • stosowane do leczenia zaburzeń wzwodu (np. sildenafil lub inne leki o takim samym działaniu). Czasami przyjmowane przez mężczyznę bez zaburzeń wzwodu, w celu „poprawienia sprawności seksualnej” lub z ciekawości.
  • leki przeciwdepresyjne (np. fluoksetyna, bupropion)
  • leki stosowane w chorobach psychicznych (np. rysperydon, olanzapina)
  • leki przeciwkrzepliwe (tzw. rozrzedzające krew, np. warfaryna)
  • Choroby krwi (np. białaczka, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa)
  • Alkohol (nadużywanie), substancje psychoaktywne (kokaina, marihuana oraz inne)
  • Uszkodzenie rdzenia kręgowego
  • Zakrzepica w ciałach jamistych lub żyłach, którymi krew odpływa z członka
  • Jady owadów (np. skorpiona).

Pod wpływem podniecenia seksualnego do ciał jamistych i ciał gąbczastego napływa krew tętnicza, a jednocześnie zmniejsza się odpływ krwi do żył, co umożliwia utrzymywanie wzwodu przez dłuższy czas, normalnie do czasu ustąpienia bodźca lub podniecenia seksualnego - mp.pl opisuje jak działa normalna erekcja.

Czytaj także
Przeczytaj więcej