18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sakrament bez księdza?

Przełomowa decyzja papieża. Zmiany w ślubach!

Wojciech Kozicki
22.07.2020  17:17
Papież zdecydował - dopuszczą osoby świeckie do sakramentów
Papież zdecydował - dopuszczą osoby świeckie do sakramentów Fot: Facebook/Papież Franciszek

Kościół idzie z duchem czasu, a papież Franciszek za swoje decyzje i wypowiedzi często jest krytykowany. Dzięki niemu dokona się jednak kolejna rewolucja w chrześcijaństwie. Tym razem zabrał się za śluby i dał uprawnienia dla osób świeckich. Nadchodzą zmiany!

Czy osoby świeckie mogą brać udział w celebrowaniu sakramentów takich jak np. śluby? Papież Franciszek podjął decyzję – jest już to możliwe! Biuro Stolicy Apostolskiej ds. Duchowieństwa wydało specjalny dokument z jego rozporządzeniem i specjalnym pozwoleniem.

Osoba świecka może udzielić ślubu?

W dokumencie wskazano warunki, które osoby świeckie muszą spełnić, aby uczestniczyć w udzielaniu sakramentów.

Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli w danym miejscu nie będzie dostępnych księży lub diakonów, a biskupi i Stolica Apostolska wyrażą zgodę na wyjątek – podaje o2.pl

Osoby świeckie będą mogły zostać oddelegowane do pomocy przy zawieraniu małżeństw, wygłaszać kazania na mszach, celebrować uroczystości pogrzebowe i sakrament chrztu. Nie mogą jednak wygłaszać homilii podczas sprawowania Eucharystii 

Zagłosuj

Czy chodzisz do kościoła?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej