18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To już koniec?

Przerażająca przepowiednia proroka. Nadchodzi biblijna apokalipsa

25.06.2021  18:30
Przepowiednia św. Malachiasza
Przepowiednia św. Malachiasza Fot: IgorZh/Shutterstock

Przepowiednie często nas przerażają, tym bardziej, jeśli stworzył je ktoś uznawany za proroka. Św. Malachiasz miał wizję, która zdecydowanie przyprawia o gęsią skórkę. Warto ją poznać, by zauważyć, jak wiele wspólnego ma z obecnymi czasami.

Przepowiednie to temat rzeka - jedni w nie wierzą, inni uważają, że to wyssany z palca stek bzdur. Co, jednak jeśli okaże się, że faktycznie istnieje w nich ziarnko prawdy, a my stoimy u progu apokalipsy biblijnej?

Rok 2020 był jednym z cięższych w naszej historii. Pandemia koronawirusa, załamanie gospodarki i wiele innych czynników złożyło się na to, że sporo ludzi spojrzało na życie o wiele bardziej mistycznie i tajemniczo. Przepowiednie i proroctwa mają to do siebie, że są napisane bardzo skomplikowanym językiem - nie da się w nich jednak nie zauważyć pewnych subtelnych analogii. W tej sytuacji szczególnie godne uwagi są wizje św. Malachiasza.

Św. Malachiasz we współczesnym świecie dał się zapamiętać jako rzekomy stwórca listy papieży, w której opisał poszczególne głowy Kościoła. Lista powstała w 1139 roku i zawiera 112 imion kolejnych papieży. Zdaniem proroka, gdy władzę w Watykanie przejmie ostatni papież - znany jako "Piotr Rzymianin" - nastąpi biblijna apokalipsa.

Przepowiednia św. Malachiasza

Niestety, zdaniem niektórych badaczy i znawców tematu proroctw owym ostatnim zwierzchnikiem Kościoła ma być papież Franciszek. Jest on bowiem 112 papieżem, a jego patron św. Franciszek z Asyżu miała na drugie Piotr. Inne szczegóły jego pontyfikatu również dają nam do myślenia, że to właśnie jego mógł opisywać św. Malachiasz.

Według słów proroka za pontyfikatu "Piotra Rzymianina" Miasto Siedmiu Wzgórz, czyli Rzym ma zostać zniszczone, a ludzi czeka zagłada i sąd ostateczny. Biorąc pod uwagę to, co Włochy wycierpiały podczas pandemii koronawirusa - można powiedzieć, że ta wizja w pewnym sensie już się ziściła.

Inni badacze trochę bardziej nas pocieszają, zwracając uwagę na nieścisłości i niejasności przepowiedni św. Malachiasza. Na słynnej liście każdemu z panujących papieży przypisany jest lakoniczny i niejasny opis, który można dowolnie interpretować. Przede wszystkim jednak - nie ma pewności co do autentyczności spisu. Miał on powstać w 1139 roku po wizji, jakiej doświadczył św. Malachiasz, przypuszcza się jednak, że powstała ona dużo później. Pierwsze historyczne doniesienie o liście papieży, pojawiają się bowiem dopiero w 1590 roku, a część badaczy, uważa, że powstała ona w celu wybrania pożądanego kandydata na papieża. 

Jedynie czas pokaże nam, czy rację miały osoby lękające się końca, czy te, które nie wierzyły w przepowiednie. Jakie jest Wasze nastawienie do takich doniesień? Zachęcamy do udziału w ankiecie.