18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bill Gates miał rację?

Przypadkiem znaleźli fiolki z zabójczym wirusem

Wojciech Kozicki
19.11.2021  09:10
Wirus ospy prawdziwej odkryty w laboratorium. Bill Gates ostrzega przed atakiem bronią biologiczną
Wirus ospy prawdziwej odkryty w laboratorium. Bill Gates ostrzega przed atakiem bronią biologiczną Fot: Mark Campbell/REX FEATURES/East News

Bill Gates jednak nie ma fiksum dyrdum? Niedawno zapowiadał, że terroryści użyją broni biologicznej w postaci ospy. Tymczasem w USA w jednym z laboratoriów podczas sprzątania lodówek PRZYPADKIEM odkryto fiolki z ospą prawdziwą. Nie miało prawa ich tam być! Czy w ośrodku Merck przeprowadzano nielegalne eksperymenty?

Zdarzyło wam się kiedyś podczas robienia porządków w lodówce odkryć starego ogórka, zaginioną parówkę lub zapomniany kawałek szynki? W USA w ośrodku Merck, gdzie prowadzone są badania nad szczepionkami. Pracownik, który sprzątał lodówki, przypadkiem odkrył fiolki, w których znajduje się wirus ospy prawdziwej. CDC uspokaja, że fiolki są w stanie nienaruszonym, nikt nie został narażony na zakażenie, a do tego zostanie przeprowadzone śledztwo. Czujecie się uspokojeni?

Wirus ospy prawdziwej. Szokujące odkrycie w lodówce

Sprawa jest poważniejsza, niż może się wydawać. Wysłano już ostrzeżenie do Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wciąż nie wiadomo ile fiolek z wirusem ospy odkryto i jakie było ich przeznaczenie. Przypominamy, że tylko dwa laboratoria na świecie mają prawo przechowywać i badać wirusa ospy prawdziwej. Są to CDC w Atlancie i jedno z rosyjskich laboratoriów. Firma Merck jeszcze nie wyjaśniła, dlaczego posiada fiolki z ospą prawdziwą.

Stacja NBC News zwraca uwagę, że nie wszystkie kraje zastosowały się do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz ich zniszczeniu z 1972 roku. Wciąż istnieje zagrożenie użycia wirusa ospy prawdziwej jako broni biologicznej, w o którym kilka dni temu mówił Bill Gates.

Ospa prawdziwa - objawy i powikłania

Ospa prawdziwa (czarna ospa, variola vera) została ostatecznie wyeliminowana w latach 70., a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie w 1980 roku potwierdziła, że choroba zniknęła. Udało się to osiągnąć za pomocą globalnego programu szczepień. Wcześniej odnotowywano około 15 mln zakażeń i 5 mln zgonów rocznie z powodu tej choroby.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że ospa prawdziwa to ciężka choroba wirusowa o wysokiej śmiertelności. Grozi również takimi powikłaniami jak ślepota, zapalenie rogówki, zapalenie mózgu i zakażenie wirusem krowianki.

Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Przeniesienie choroby następuje najczęściej drogą kropelkową w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym człowiekiem lub pośrednio – przez kontakt ze skażonymi przedmiotami (np. koce, ubrania). Chory jest zakaźny od momentu pojawienia się pierwszych zmian na skórze i błonach śluzowych, aż do momentu całkowitego odpadnięcia strupów (strupy zawierające wirusa są także zakaźne). Okres ten wynosi z reguły około 3 tygodni – podaje GIS.