18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konieczna szczepionka?

Ptasia grypa infekuje ludzi. Pierwsze przypadki

Wojciech Kozicki
21.02.2021  12:09
Ptasia grypa - człowiek może się zarazić. WHO apeluje: potrzebna szczepionka
Ptasia grypa - człowiek może się zarazić. WHO apeluje: potrzebna szczepionka Fot: M. Watson / ardea.com/EAST NEWS

Ptasia grypa staje się coraz większym zagrożeniem. Do tej pory wirus H5N8 nie infekował człowieka, ale sytuacja nagle zrobiła się dramatyczna. W Rosji odnotowano przypadki zakażenia ludzi wirusem ptasiej grypy. Czy będzie konieczna opracowanie szczepionki na ptasią grypę?

Rosja przeżywa epidemiczny dramat. Ptasia grypa atakuje nie tylko ptaki. Niestety, odnotowano przypadki zainfekowania ludzi wirusem ptasiej grypy H5N8, co potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ptasią grypą jak na razie można zarazić się jedynie od ptaków, ale eksperci ostrzegają, że lada moment może się to zmienić.

Ptasia grypa. Wirus H5N8 może infekować ludzi

Jak ujawniają media, wirus ptasiej grypy został zdiagnozowany na rosyjskiej fermie drobiu u siedmiu pracowników. Oficjalnie podano, że przechodzą chorobę lekko i są w dobrym stanie. Wiadomo również, że ogniska epidemii w Rosji odnotowano u ptaków na początku 2020 roku.

Jeśli doniesienia z Rosji zostaną potwierdzone, będzie to pierwszy raz, gdy H5N8 wykryto u człowieka - bije na alarm Gazeta.pl

Anna Popova z Federalnej Służby Nadzoru Praw Konsumentów i Opieki Społecznej również oficjalnie potwierdziła infekcję ptasią grypą u wspomnianych pracowników. Twierdzi jednak, że wirus jak na razie zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka. Zapewnia, że odkrycie choroby i wprowadzone środki bezpieczeństwa pozwoliły powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji, lecz trzeba jak najszybciej opracować skuteczne testy i szczepionki na wypadek gdyby wirus nauczył się przenosić między ludźmi.

Media przypominają również, że w Chinach problemem staje się problemem wirus ptasiej grypy typu H7N4 i odnotowano przypadki infekcji u ludzi.

Ptasia grypa w Polsce

Ptasia grypa dotarła już do Polski. Odnotowano pierwsze przypadki u ptaków hodowlanych i są one zabijane na fermach, by zapobiec epidemii. Odnotowywane są kolejne przypadki ptasiej grypy także wśród ptaków dzikich i wolnożyjących, w wielu miejscach w Polsce znajdywane są m.in. martwe łabędzie. Park Miejski w Wejherowie został zamknięty po tym, jak padły tam trzy czarne łabędzie.

Na początku lutego wirusa ptasiej grypy H5N8 wykryto na jednej z ferm drobiu w województwie wielkopolskim. Przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech – informuje Polsat News.

Czytaj także
Przeczytaj więcej