18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Obrzeżki i choroby w ślinie

Ptasie kleszcze w Polsce. Ukąszenie może zabić

Wojciech Kozicki
08.04.2022  14:09
Ptasie kleszcze w Polsce. Ugryzienie może oznaczać groźne choroby
Ptasie kleszcze w Polsce. Ugryzienie może oznaczać groźne choroby Fot: Shutterstock/Afanasiev Andrii

Kleszcze w Polsce to nie tylko popularne pajęczaki przenoszące boreliozę i polujące w zaroślach. Coraz większe zagrożenie dla Polaków stanowią obrzeżki gołębie nazywane też ptasimi kleszczami. Czym są ptasie kleszcze i jakie choroby przenoszą? Interwencje związane z ich obecnością zanotowano już w prawie każdym mieście w Polsce.

Kleszcze w Polsce to coraz większy problem z powodu ocieplenia klimatu. Jednak zagrożenie stanowią nie tylko tzw. kleszcze twarde, czyhające na nas w lasach, parkach i ogrodach. W Polsce coraz intensywniej rozmnażają się równie groźne pajęczaki, tzw. "kleszcze miękkie” żerujące na ptakach, głównie na gołębiach. Ptasie kleszcze (obrzeżek gołębień, z łac. Argas reflexus, ptasia pluskwa, obrzeżek polski) osiągają rozmiary nawet do 10 milimetrów, a na ofiary czają się w miejscach takich m.in. kurniki, balkony, gołębniki, strychy, wieże kościołów, katedr i  poddasza wysokich budynków. Rozwijają się głównie w gniazdach gołębi, gdzie składają jaja w czerwcu i lipcu.

Ptasie kleszcze. Ukąszenie, choroby, objawy i ptaki

Ptasie kleszcze pasożytują nie tylko na gołębiach, ale rozsmakowały się z ludzkiej krwi. Żerują w nocy, a w miejscu ugryzienia pojawiają się bolesny obrzęk i świąd. Może dojść do opuchnięcia węzłów chłonnych w pobliżu miejsca ukąszenia. Składniki śliny obrzeżków mogą powodować objawy ogólnoustrojowe, w tym m.in. złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, duszności, stan zapalny naczyń limfatycznych. Może wystąpić też paraliż kleszczowy utrudniający oddychanie. 

Objawy po ukąszeniu ptasiego kleszcza mogą utrzymywać się u człowieka przez wiele miesięcy. Ślady po ukąszeniu mogą być widoczne nawet półtora roku. Ludzie narażeni są na ukąszenia szczególnie podczas remontów budynków, gdy te małe bestie tracą ptasich żywicieli.

Larwy pobierają pokarm zwykle tylko raz, żerując przez ok. sześć dni. Nimfy i dorosłe obrzeżki piją krew zwykle raz - dwa razy w ciągu roku, "żerując najczęściej zaledwie kilkanaście minut". Atakują głównie nocą – ostrzega portal Medonet.

Obrzeżki gołębie przenoszą wiele groźnych chorób. Ukąszenie naraża człowieka na boreliozę, salmonellozę, kleszczowe zapalenie mózgu, ptasią salmonellozę i gorączkę Q (kozia grypa). Co więcej, Medonet ostrzega, że ukąszenie ptasiego kleszcze może być dla człowieka śmiertelne lub doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. W Polsce odnotowano już przypadki zgonów po ugryzieniu ptasiego kleszcza.

Zobacz także

Ślina ptasich kleszczy zawiera wiele silnych alergenów, które mogą wywołać różne reakcje uogólnione, np. obserwowano przyspieszoną akcję serca, duszność, zapalenie spojówek. Obrzęki pojawiają się nie tylko w miejscu inwazji pasożyta. Znane są przypadki wstrząsu anafilaktycznego oraz śmierci – ostrzega prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. (abcZdrowie)

Eksperci zwracają uwagę, że gdy tylko zobaczymy ptasie gniazdo na balkonie lub parapecie, natychmiast należy się go pozbyć, bo przenoszące choroby pajęczaki wejdą do mieszkania przez szpary w oknach. Nawet dokarmiając gołębie na ulicy, mogą narazić się na atak „gołębich kleszczy”. Eksperci dodają, że obrzeżki pasożytują nie tylko na gołębiach, ale ich ofiarami padają także gawrony, jaskółki, wróble, kury i kawki.

Gołębie są bardziej szkodliwe niż kleszcze. Ich odchody to wylęgarnia wirusów, grzybów i bakterii, w tym m.in. salmonelli. Na gołębiach bytują też pasożyty jak ptaszyńce czy obrzeżki, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chorobami przenoszonymi przez gołębie i ich pasożyty szczególnie łatwo zarazić się mogą osoby z obniżoną odpornością, w tym dzieci i seniorzy – ostrzega specjalista z firmy BirdSystem. (Radio ZET)