18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko jasne

RUNĄŁ SZCZEPIONKOWY MIT. Naukowcy wyjaśnili sprawę

30.01.2022  16:32
Szczepionki przeciw COVID-19 a miesiączka
Szczepionki przeciw COVID-19 a miesiączka Fot: Bk87/Shutterstock

Od momentu, gdy pojawiły się szczepionki na COVID-19 w sieci można trafić na informacje sugerujące, że szczepienie może wpływać na cykl menstruacyjny. Doniesieniom tym przyjrzeli się naukowcy z Oregon Health & Science. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

Już na początku pandemii pojawiły się pierwsze doniesienia, mówiące o tym, że COVID-19 może wpływać na miesiączkowanie. Potem uważano, że takie same właściwości mają szczepionki. Ostatnio, naukowcy z Oregonu (USA) przyjrzeli się sprawie, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Szczepionki a miesiączka

Lekarka Alison Edelman z Health & Science University opublikowała w magazynie "Obstetrics & Gynecology" wyniki swoich badań. Badaczka ma nadzieję, że przekazane informacje będą pomocne w obaleniu rozmaitych mitów dotyczących szczepień przeciw COVID-19.

Edelman przebadała 3959 kobiet, z których 2403 przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 (55 proc. Pfizer, 35 proc. Moderna, 7 pro. Johnson & Johnson). Naukowcy porównali dane z trzech cykli przed zastrzykiem oraz trzech cykli w trakcie lub po szczepieniu.

Badania pozwoliły ustalić, że po pierwszej dawce cykl wydłużył się o 0,64 dnia, natomiast po drugiej o 0,79 dnia. Tak mała zmiana z medycznego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia. Międzynawowa Federacja Ginekologii zmiany nieprzekraczające ośmiu dniu klasyfikuje jako normalne.