18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowe prawo

RZĄD ZMUSI NOWOŻEŃCÓW DO BADAŃ! Sprawdzą, czy mogą płodzić dzieci

03.12.2021  16:27
rząd zmusi nowożeńców do badań. Sprawdzą, czy nie są nosicielami
rząd zmusi nowożeńców do badań. Sprawdzą, czy nie są nosicielami Fot: Wedding and lifestyle/Shutterstock

Chcesz wziąć ślub? Planujesz dziecko? Rząd zmusi Cię do badań. W Turcji w życie wchodzi nowe prawo, wymuszające sprawdzanie, czy potencjalny małżonek i rodzic nie jest nosicielem niebezpiecznej choroby.

Nowy pomysł rządu Turcji może budzić kontrowersje. Oto bowiem politycy zdecydowali, że każda para planująca ślub, musi się przebadać. Badania będą obowiązkowe i dokładnie sprawdzane przez władze. Zaważą też o dalszym życiu poszczególnych rodzin. Rząd sprawdzać chce, czy potencjalni nowożeńcy nie są obciążeni rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Gdy okaże się, że pan młody lub panna młoda mogą przekazać niebezpieczny gen swemu potomstwu, planowanie tego potomstwa również kontrolowane będzie przez odpowiednie organy.

Pary, których geny wskazują na ryzyko poczęcia dziecka obciążonego SMA, będą mogły starać się o potomstwo korzystając z finansowanej w tym przypadku przez państwo metody in vitro

- poinformował minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.

Co ważne, badaniom w kierunku SMA poddawane będą także wszystkie nowo narodzone dzieci. Nowe prawo wchodzi w życie z końcem grudnia 2021 roku.

SMA - co to?

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to poważna choroba nerwowo-mięśniowa. W jego wyniku neurony w rdzeniu kręgowym stopniowo obumierają, a to sprawia, że mięśnie szkieletowe nie pracują i powoli zanikają. Stan ten prowadzić może do częściowego lub całkowitego paraliżu.
Co ważne, w aż 70 procentach przypadków pierwsze objawy choroby pojawiają się już w wieku niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie. Wczesne wykrycie schorzenia zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej