18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mutacja wirusa?

Radykalna zmiana profilu pacjenta z COVID-19. Ciężko chorują MŁODZI

22.10.2020  09:55
Koronawirus zmutował? COVID-19 niebezpieczny dla młodych
Koronawirus zmutował? COVID-19 niebezpieczny dla młodych Fot: Simon Kadula/Shutterstock

Koronawirus ciągle się zmienia i mutuje. Być może widzimy pierwsze oznaki ewolucji wirusa. Na COVID-19 coraz częściej ciężko zapadają ludzie młodzi. Lekarze są zaniepokojeni tym, co dzieje się na szpitalnych oddziałach. 

Koronawirus od początku wzbudzał w nas trwogę, ale to, co zaczęło dziać się jesienią - przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Wiadomo, że COVID-19 to choroba groźna, ale lekarze zauważają, że jej przebieg cały czas się zmienia. Niektóre z zaobserwowanych mutacji wirusa są szczególnie mocno niepokojące. Czyżby Sars-CoV-2 zmieniał się błyskawicznie?

Koronawirus atakuje ludzi młodych?!

Lekarze zaznaczają, że na szpitalne oddziały trafiają ludzie coraz młodsi. O ile na początku pandemii ciężki przebieg występował zwykle u seniorów i osób obciążonych chorobami współistniejącymi - o tyle teraz profesjonalnej pomocy potrzebują często ludzie z przedziału wiekowego 40-50 lat. Największe zagrożenie czeka na tych, którzy są otyli. Nadwaga często powoduje gorszy przebieg zakażenia koronawirusem.

Działam na pierwszej linii frontu już od marca, więc mam skalę porównawczą. Konfrontując sytuację bieżącą z tym, co było parę miesięcy wcześniej, to przede wszystkim zmienił się profil wiekowy pacjentów. To już nie jest wyłącznie grupa senioralna, ale to są często ludzie młodzi, między czwartą a piątą dekadą życia, a nierzadko młodsi

– mówiła na antenie radia TOK FM prof. Iwona Mozer–Lisewska, ordynatorka Oddziału Zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. 

Lekarka zaznacza, że wirus jest nieprzewidywalny i budzi w niej respekt. Specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych nie może zrozumieć, dlaczego Sars-CoV-2 jest tak bagatelizowany przez ludzi.

Coraz bardziej zmieniają się również objawy choroby. U osób młodszych często pojawiają się "zmiany dementywne", czy swoiste zdezorientowanie w czasie i przestrzeni. Poza tym prof. Mozer spotykała się również z silnym jadłowstrętem, który potrafił trwać bardzo długo. Nie wiadomo nigdy, jak dany organizm poradzi sobie z koronawirusem, dlatego wszyscy musimy zachować szczególną ostrożność.

W momencie, w którym cała Polska staje się czerwoną strefą - pamiętajmy o sobie i innych. Tylko przestrzeganie obostrzeń i unikanie sytuacji towarzyskich, może nam jeszcze pomóc przetrwać ten wyjątkowo niełatwy czas.