18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Masowe zgony, plaga śmierci

Raport WHO: jak praca i nadgodziny wpływają na zdrowie?

Wojciech Kozicki
17.05.2021  15:47
Praca i nadgodziny a zdrowie - szokujący raport WHO
Praca i nadgodziny a zdrowie - szokujący raport WHO Fot: East News

WHO ostrzega – praca to zagrożenie dla zdrowia, szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Aktywność zawodowa zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Czy dzień pracy i tydzień roboczy powinien być krótszy?

Praca wpędza ludzi do grobu i to DOSŁOWNIE! Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że  w czasie epidemii COVID-19 intensywnie się przepracowujemy, a dłuższa praca zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. WHO w najnowszym raporcie ujawnia, że w czasie pandemii spędziliśmy aż 10% więcej czasu w pracy niż wcześniej.

Objawy przepracowania - zdrowie i śmierć

Nadmiar pracy może być zabójczy. Jak wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, ze zbyt długą pracą można wiązać nawet 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. To wzrost o 29 proc. w porównaniu z 2000 rokiem. Aż ¾ zgonów dotyczy pracujących mężczyzn w średnim wieku oraz starszych.

Pierwszy raport na ten temat dotyczy danych, jakie zgromadzono w 2016 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Wynika z niego, że w porównaniu do osób, które pracowały średnio 35-40 godzin tygodniowo, przepracowanie 55 i więcej godzin w ciągu tygodnia: o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, o 17 proc. podnosi ryzyko śmierci z powodu zawału serca – informuje zdrowie.radiozet.pl.

Śmierć z przepracowania nie musi nastąpić w okresie intensywnej pracy. Zgon może odłożyć się w czasie. Eksperci WHO apelują więc, by skrócić dzień pracy i nie wydłużać czasu pracy w czasie kryzysu gospodarczego.

Według szacunków WHO i MOP, co najmniej 55 przepracowanych godzin w tygodniu spowodowało 398 tys. zgonów z powodu udaru i 347 tys. z powodu chorób serca. W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych wielogodzinną pracą wzrosła o 42 proc., a tych spowodowanych udarem o 19 proc - wyjania medonet.pl.