18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ZIMOKALIPSA

SYBERIA W POLSCE??? -60 stopni Celsjusza w Tatrach!

12.02.2021  15:16
Rekord zimna w Tatrach
Rekord zimna w Tatrach Fot: Sasin Paraksa/Shutterstock

Szokujące informacje przekazane przez synoptyków ze Słowacji i z polskiego IMGW. Nad ranem w piątek padł rekord zimna. Było nawet ponad -60 stopni Celsjusza.

Takiej zimy w Polsce i Europie nie było już od dawna. Wraz z pandemią koronawirusa na świecie dzieją się cuda, natura jakby odżywa, korzystając z lockdownów, a pogoda szaleje. Jest śnieżnie i bardzo zimno, a synoptycy zapowiadają, że wiosna w tym roku szybko do nas nie zawita. Tymczasem ostatni poranek okazał się rekordowo zimny.

Według słowackich synoptyków, w piątek nad ranem w Tatrach można było poczuć się jak w najzimniejszych zakątkach Syberii. Niesprzyjające warunki atmosferyczne - silny, porywisty wiatr - potęgowały uczucie zimna. Padł przerażający rekord.

Ponad -60 stopni Celsjusza w Tatrach

Rzeczywista temperatura, jaką pokazały termometry na Kasprowym Wierchu i Łomnicy, wynosiła kolejno -24,8 i -28 stopni Celsjusza. Wiatr i wilgoć sprawiły jednak, że temperatura odczuwalna wynosiła nawet -63 stopnie Celsjusza!

Takie pomiary wykazali synoptycy ze Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego dla Łomnicy, nasz polski IMGW podaje natomiast, że temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie - Kasprowym Wierchu - wyniosła -54 stopnie Celsjusza.

Temperatura odczuwalna - co to?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy termometr wskazuje 24 stopnie, ale jest wiatr i chmury - mamy wrażenie zimna. Innym razem przy takiej samej temperaturze czujemy się, jakby panował upał... To właśnie temperatura odczuwalna, czyli ta, jaką odnotowuje ludzki organizm.

Na temperaturę odczuwalną składają się takie czynniki jak faktyczna temperatura powietrza, oraz wilgotność czy wiatr. Ostatniej nocy w tatrach porywy wiatru osiągały nawet 108 km/h, a wilgotność była bardzo wysoka. To wszystko spowodowało, że gdyby na którymś ze szczytów znalazł się nad ranem człowiek, czułby się jak na Syberii. - Wiatr stanowi czynnik chłodzący - wzmaga utratę ciepła z powierzchni skóry. Na przykład jesienią i zimą, przy dużych prędkościach wiatru, warunki termiczne będą odbierane jako znacznie chłodniejsze, niż sugeruje to wskazanie termometru - podaje IMGW.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze