18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przełomowy krok!

Zwierzęta wkrótce otrzymają szczepionki przeciw COVID-19

Bartłomiej Ciepielewski
31.03.2021  19:54
Rosjanie zarejestrowali szczepionkę dla zwierząt
Rosjanie zarejestrowali szczepionkę dla zwierząt Fot: Rom Chek/Shutterstock

Rosyjska Służba Nadzoru Weterynaryjnego poinformowała o zarejestrowaniu pierwszej szczepionki na COVID-19 dla zwierząt. Preparat jest przeznaczony dla psów, kotów, a także najbardziej narażonych na zakażenie zwierząt futerkowych.

Szczepionka CarniVacCov jest pierwszym zarejestrowanym na świecie preparatem, chroniącym zwierzęta przed COVID-19.

Rosyjska telewizja informacyjna Rossija24 poinformowała, że u zwierząt, które przyjęły CarniVacCov, wykryto obecność przeciwciał chroniących przed chorobą. Obecnie badacze starają się ustalić, jak długo utrzymuje się odporność po zastosowaniu preparatu.

Koronawirus atakuje zwierzęta

Preparat dla zwierząt został opracowany już w listopadzie 2020 roku przez Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Początkowo testom klinicznym poddawano jedynie psy i koty, jednak po fali zakażeń wśród norek, badania poszerzono także o zwierzęta futerkowe.

Niepokojące doniesienia o przenoszeniu koronawirusa na norki, pojawiły się już w listopadzie 2020 roku. Jak się okazało, zwierzęta te były zdolne do roznoszenia wirusa nie tylko między sobą, ale także zakażały nim ludzi.

Najgorsza sytuacja panowała w Danii, gdzie władze w celu opanowania zarazy, podjęły decyzję o wybiciu milionów norek. Straty branży futrzarskiej na terenie tego kraju szacuje się na setki milionów dolarów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze