18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ważne doniesienia

Rzadka choroba po szczepieniu na COVID-19. Nowe fakty

09.12.2021  16:02
Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne?
Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne? Fot: Lightspring/Shutterstock

Kilka miesięcy temu pojawiły się doniesienia o nowych skutkach ubocznych szczepionek mRNA przeciw COVID-19. Jak się okazało, wśród młodych osób zaobserwowano rzadkie występowanie zapalenia mięśnia sercowego. Ostatnio naukowcy podzielili się nowymi doniesieniami w tej sprawie.

Zapalenie mięśnia sercowego jest rzadką chorobą, która może znacząco osłabić serce oraz niekorzystnie wpłynąć na jego skurcze. Najczęściej atakuje w wyniku infekcji wirusowych, choć mogą też pojawiać się inne przyczyny.

W czerwcu tego roku amerykański Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Advisory Committee on Immunization Practices doniósł o prawdopodobnym związku między opartą na mRNA szczepionką przeciw COVID-19 i zapaleniem mięśnia sercowego, szczególnie u osób poniżej 39. roku życia - poinformował prezes AMA, Donald M. Lloyd-Jones.

Przypadki występowania tego schorzenia po szczepieniu dotyczą głównie młodych mężczyzn. Niedawno sprawę przeanalizowali naukowcy, a wyniki tych badań pojawiły się w czasopiśmie "Circulation".

Szczepionki są bezpieczne?

Wszystko wskazuje na to, że zapalenie mięśnia sercowego występowało już wcześniej, przy szczepieniach między innymi na ospę. Co więcej, choroba nie jest tak groźna, jak początkowo przypuszczano.

Naukowcy szczegółowo przeanalizowali 139 przypadków wystąpienia schorzenia po szczepieniu przeciw COVID-19 u osób w wieku od 12 do 20 lat.

Objawy zapalenia pojawiały się w czasie mniej więcej dwóch dni od zastrzyku. Do najczęstszych objawów zaliczane były: bóle w klatce piersiowej (99,3 proc. przebadanych pacjentów), gorączka (30,9 proc.), a także krótki oddech (27,3 proc.). Jedna piąta przebadanych osób trafiła na oddział intensywnej terapii, lecz nikt nie zmarł.

Większość chorych miała ślady zapalenia serca lub osłabienia jego funkcji, lecz po czasie wszystkie dolegliwości mijały, a praca mięśnia wracała do normy. Nadal trwają pracę nad poznaniem długotrwałych skutków schorzenia, lecz badacze są dobrej myśli.

Dane te sugerują, że w większości przypadków zapalenie mięśnia sercowego u osób poniżej 21. roku życia, prawdopodobnie związanego ze szczepieniami przeciw COVID-19 jest łagodne i szybko ustępuje – przekazał profesor Dongngan T. Truong, autor projektu.

Naukowcy zwracają uwagę, że przeprowadzone badania potwierdzają bezpieczeństwo szczepień przeciw COVID-19. Skutki uboczne preparatów występują wyjątkowo rzadko oraz najczęściej mają łagodną postać.