18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nietypowe objawy

SPRAWDŹ, CZY MIAŁEŚ JUŻ OMIKRON. 6 znaków

31.01.2022  15:43
Sprawdź, czy miałeś już omikron. 6 symptomów
Sprawdź, czy miałeś już omikron. 6 symptomów Fot: tommaso79/Shuttersock

Omikron zmienia pandemię. Jest kosmicznie zaraźliwy, ale dla wielu, zwłaszcza zaszczepionych, stwarza dużo mniejsze zagrożenie, niż poprzednie mutacje. Nie wiesz, czy już byłeś zakażony? Naukowcy wskazują 6 symptomów przebytej infekcji. 

Koronawirus SARS-COV-2 od dwóch lat paraliżuje calutki świat. Według oficjalnych danych, od początku pandemii zaraziło się nim już ponad 275 milionów osób, a z powodu COVID-19 zmarło ponad 5,5 miliona. Polska uchodzi za jeden z krajów z największą śmiertelnością, a teraz mierzy się z piątą falą wywołaną mutacją omikron.

Nowy wariant koronawirusa jest ekstremalnie zaraźliwy. Nie trzeba nawet przebywać dłużej w jednym miejscu zakażonym - wystarczy wejść do pomieszczenia, w z którego ten przed chwilą wyszedł. Szczęśliwie dla dużego odsetka ludzi mutacja jest stosunkowo niegroźna. Zakażeni albo nie mają żadnych objawów, albo czują się tylko lekko przeziębieni. Ale uwaga - zdarzają się nadal także ciężkie zachorowania i zgony!

Omikron stosunkowo niegroźny... dla zaszczepionych

Najlżej zakażenie omikronem przechodzą osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki i dodatkowo dawką przypominającą. Ze względu na niewielkie dolegliwości lub całkowity ich brak, wielu z nas nie wie, że już po wszystkim, mieliśmy kontakt, byliśmy nosicielami, omikron za nami.

Skąd wziąć wiedzę o tym, że przeszło się już zakażenie? Jest jeden banalny, a przy tym niezawodny sposób - test na przeciwciała. Ale obędzie się też i bez niego - badacze wyróżniają sześć znaków na to, że mamy już omikron za sobą.

Zakażenie omikronem często mocno różni się od zakażenia poprzednimi wersjami koronawirusa. Rzadko kiedy pojawia się wysoka gorączka, duszności i duszący kaszel, coraz rzadziej dochodzi też do utraty węchu i smaku. Teraz dominują takie objawy jak bóle mięśni i głowy, ból gardła i chrypka, katar, kaszel i zmęczenie. Objawy te mogą nie pojawić się wcale, lub utrzymywać raptem przez dzień czy dwa, rzadziej do tygodnia, prawie nigdy dłużej (w przypadku zaszczepionych!). Możliwe więc, że byliśmy zakażeni, ale nie wiązaliśmy tego stanu z koronawirusem.

Sprawdź, czy miałeś już omikron

Teraz naukowcy wskazują, co może nam uzmysłowić przebyte zakażenie. Trzeba tylko spojrzeć w przeszłość i zastanowić się, czy nasz organizm nie szalał z niewiadomych przyczyn. Oto wyliczane przez badaczy symptomy:

  1. Zmęczenie
  2. Przeziębienie
  3. Jelitówka, problemy z żołądkiem, wymioty, biegunka - problemy jelitowe pojawiają się tuż po przejściu infekcji u co piątego zakażonego
  4. Wypadające włosy - włosy zaczynają wychodzić garściami, a stan ten trwać może od miesiąca do nawet pół roku.
  5. Zapalenie spojówek - u zakażonych omikronem czasem pojawia się "różowe oko", nie występuje jednak jako samodzielny objaw koronawirusa
  6. Wysypka - u osób zakażonych omikronem często występują swędzące, malutkie czerwone krostki, tak zwane potówki, lub swędząca wysypka w postaci guzków.

Ważnym sygnałem jest też wyjątkowa "odporność". Byłeś jedyną osobą (lub jedną z niewielu osób), które nie chorowały w Twoim otoczeniu? Bardzo możliwe, że koronawirus Cię dopadł, ale zakażenie przeszedłeś bezobjawowo.