18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groza

SUPERINFEKCJA pędzi w naszą stronę. Ekspert ostrzega

30.07.2020  13:40
SUPERINFEKCJA pędzi w naszą stronę. Ekspert ostrzega
SUPERINFEKCJA pędzi w naszą stronę. Ekspert ostrzega Fot: eldar nurkovic/Shutterstock

Superinfekcja jest realnym scenariuszem na nadchodzącą jesień. Ekspert ostrzega, że czeka nas prawdziwa walka o życie i zdrowie. Sama pandemia koronawirusa to pikuś przy tym, co nadciąga.

Superinfekcja to zdaniem wirusologa dr hab. Tomasza Dzieciątkowskiego - bardzo realny scenariusz na nadchodzącą jesień. Do tej pory trwająca pandemia koronawirusa to pikuś przy tym, co nadciąga.

Superinfekcja uderzy w nas na jesieni

Czym właściwie jest superinfekcja? Otóż jest to sytuacja, w której jednocześnie zarażamy się dwoma różnymi patogenami. Zdaniem wirusologa, w sezonie jesień-zima będziemy zarażać się grypą i koronawirusem w tym samym czasie.

Jeśli w organizmie napotkają się dwa patogeny, zwłaszcza grypy i koronawirusa, to objawy i przebieg choroby mogą mieć zdecydowanie cięższy charakter, niż mogliśmy obserwować dotychczas

- ostrzega dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z "Wirtualną Polską". 

Lekarz radzi, by zaszczepić się w tym sezonie przeciwko grypie. To może pomóc przetrwać nam superinfekcję.

Szczepionka przeciwko grypie nie jest cudem wakcynologii, jednak daje ok. 70 proc. ochrony przed zakażeniem. Zważywszy na sytuację pandemiczną i ryzyko powikłań, to już jest dużo. Szczepienie przeciwko grypie nie uratuje nas przed koronawirusem, ale może oszczędzić niepotrzebnego stresu przy stawianiu diagnozy oraz zmniejszyć ryzyko ciężkich powikłań. Więc radzę każdemu zaszczepić się przeciwko grypie w najbliższym czasie

- mówi ekspert "Wirtualnej Polsce".

Miejmy nadzieję, że superinfekcja nawet jeśli nadejdzie - to przynajmniej szybko się skończy.

Przeczytaj więcej
Komentarze