18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sztuczna inteligencja nas zniszczy?

Powstał "sztuczny człowiek". To zagrożenie dla ludzkości?

Wojciech Kozicki
02.01.2020  15:57
Sztuczna inteligencja to zagrożenie? Nakowcy ostrzegają - będzie wojna z robotami!
Sztuczna inteligencja to zagrożenie? Nakowcy ostrzegają - będzie wojna z robotami! Fot: Good Content

Sztuczna inteligencja w filmach science fiction to zazwyczaj wróg człowieka, a jej celem jest wojna światowa, zagłada ludzkości lub koniec świata. Czy człowiek w rzeczywistości jest w stanie stworzyć sztuczne i świadome życie? Okazuje się, że wkrótce świat pozna nową technologię – Samsung Neon. Co to oznacza dla przyszłości naszej cywilizacji?

Czy system Skynet z filmu „Terminator” stanie się faktem? Sztuczna inteligencja powstaje, technologia idzie do przodu, a niektórzy przewidują już datę wybuchu wojny ludzi z maszynami. Tymczasem, jak podaje Focus.pl, w sieci pojawiły się tajemnicze zdjęcia i animacje zapowiadające premierę Samsung NEON. Ma to być sztuczna inteligencja nowej generacji. Nie wiadomo jaką będzie miała postać i funkcjonalność.

Samsung i sztuczna inteligencja

Wspomniany portal podejrzewa jedynie, że narzędzie Samsunga będzie dostępne w wielu wersjach językowych. Reklamuje się je hasłem „„Have you ever met an ‘artificial’?”. Pojawił się też tajemniczy wpis NEON = ARTIFICIAL HUMAN (NEON = sztuczny człowiek). NEON przy okazji zapowiada, że powstaje coś, czego ludzkość jeszcze nie widziała.

Wreszcie sztuczna inteligencja, która sprawi, że będziesz się zastanawiać, który z was jest prawdziwy – napisał na Twitterze indyjski reżyser filmowy Shekhar Kapur, który brał udział w tworzeniu tajemniczego projektu NEON.

Focus.pl podaje, że pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że sztuczna inteligencja NEON ma przypominać człowieka i będzie na podstawie rozmów uczyć się nowych zachowań. Premiera nowej technologii odbędzie się na targach CES (Consumer Electronic Show) w Las Vegas, które odbędą się w dniach 7-10 stycznia.

Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Ostrzega przed nią Elon Musk z Tesla Motors, który podczas debaty w Massachusetts Institute of Technology powiedział, że „to wywoływanie demona”. Jego zdaniem zapanowanie nad AI będzie bardzo trudne. Bill Gates również przyznał, że za kilkadziesiąt lat sztuczna inteligencja stanie się tak potężna, że może być dla ludzi problemem.

Raport niezależnej instytucji badawczej RAND Corporation mówi wprost o realnym zagrożeniu. Zdaniem ekspertów „roboty wyposażone w systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą doprowadzić do wybuchu przerażającego, globalnego konfliktu jądrowego”, a scenariusz zagłady już jest realizowany, bo autonomiczne roboty już dostają kontrolę nad kluczowymi systemami militarnymi. Autorzy raportu przewidują, że już w 2040 roku roboty mogą rozpocząć wojnę z ludźmi i wyeliminować ich wszystkich.

Zobacz także

Sztuczna inteligencja NEON - postęp technologiczny czy koniec ludzkości?

Czytaj także