18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje!

Skuteczność Pfizera spada po pół roku! Niepokojące dane naukowców

29.07.2021  08:57
Skuteczność szczepionki Pfizera spada
Skuteczność szczepionki Pfizera spada Fot: gopixa/Shutterstock

Skuteczność szczepionki amerykańskiego koncernu Pfizer słabnie wraz z upływem czasu. Producent zapewnia jednak, że silna ochrona utrzymuje się przez co najmniej pół roku po zaaplikowaniu drugiej dawki.

Najnowsze badania dotyczące skuteczności preparatu przeciw COVID-19 przeprowadzono na grupie ponad 40 tysięcy ochotników. Do najważniejszych wniosków zalicza się to, że szczepionka wykazuje 97-procentową skuteczność w ochronie przed ciężkim przebiegiem choroby. Ochrona przed przebiegiem objawowym COVID-19 wynosi 91,1 proc., lecz stopniowo spada wraz z upływem czasu.

Spada skuteczność szczepionki Pfizera

Jak zauważa amerykańska agencja Asocciated Press, skuteczność przeciw objawowej infekcji stopniowo spada co mniej więcej dwa miesiące. W drugim miesiącu od przyjęcia drugiej dawki wynosiła 96,2 proc, czwartym miesiącu - 90,1 proc., a szóstym jedynie - 83,7 proc.

Badanie opublikowane przez portal medrxiv.org nie uwzględnia ochrony przed poszczególnymi mutacjami koronawirusa. Według danych izraelskiego resortu zdrowia w przypadku wariantu Delta ochrona preparatu Pfizera przed przebiegiem objawowym wynosi około 40 proc.

To ważne, by podkreślić, że – jeśli chodzi o ochronę przed poważną chorobą, hospitalizacją i zgonem szczepionka Pfizera nadal jest bardzo skuteczna. Nie jesteśmy pewni, czy spadek skuteczności związany jest z kwestią zakaźności wariantu delta, czy z czasem, jaki upłynął od szczepienia - przekazał Nadav Davidovitch, izraelski doradca rządu ds. pandemii.

Nowe doniesienia na temat spadającej skuteczności preparatu przeciw COVID-19 ponownie wywołały dyskusję na temat konieczności podawania trzeciej dawki szczepionki. Wszystko wskazuje na to, że jest to nieuniknione.