18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaskakujące wyniki badań

Skuteczność szczepionek spada. Będą nowe preparaty?

Wojciech Kozicki
04.08.2021  19:24
Spada skuteczność szczepionek na COVID-19. Konieczne są nowe preparaty?
Spada skuteczność szczepionek na COVID-19. Konieczne są nowe preparaty? Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Jaka naprawdę jest skuteczność szczepionek na COVID-19? Naukowcy biją na alarm, że ochrona szczepionek przed rozwojem objawów Covid-19 spadła do 59 procent i konieczne jest wprowadzenie nowych szczepionek na rynek.

Skuteczność szczepionek przeciw koronawirusowi znów pod znakiem zapytania. Brytyjscy naukowcy po ostatnich badaniach skuteczności szczepionek stwierdzili, że mogą być potrzebne preparaty ukierunkowane na wysoce zakaźny wariant Delta. Okazuje się, że ochrona szczepionek przed rozwojem objawów Covid-19 spadła z 83 proc. do 59 proc.

Szczepionki tracą skuteczność? Nowe badania i prognozy

Jak wynika z przeprowadzonych badań, „skuteczność szczepionek w powstrzymywaniu infekcji w okresie badania spadła do 49 proc. z 64 proc. miesiąc wcześniej”. Badacze sugerują więc rozwijanie nowych szczepionek przeciwko wariantowi Delta. Być może to ostatni dzwonek, by to zrobić, bo jak bije na alarm Bloomberg, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Izrael należą do najbardziej zaszczepionych krajów na świecie, a mimo to wszędzie tam odnotowano gwałtowny wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji związanych z wariantem Delta.

Uzasadnione może być więc rozwijanie szczepionek przeciwko wariantowi Delta" w świetle dowodów, że białko spike (białko S, białko kolca) wariantu zmutowało do punktu, w którym przeciwciała podniesione przez obecnie stosowane zastrzyki są coraz mniej skuteczne – ogłosili brytyjscy naukowcy. (Polsat News)

Jednocześnie naukowcy uspokajają, że w pełni zaszczepione osoby są trzy razy mniej narażone na złapanie wirusa Delta niż nieuodpornieni, więc apelują o przyjmowanie aktualnie dostępnych preparatów. Badania potwierdziły, że te osoby mają o ok. 50 proc. do 60 proc. zmniejszone ryzyko zakażenia wariantem Delta koronawirusa, w tym zakażenia bezobjawowego. Co więcej, osoby, które zgłosiły otrzymanie dwóch dawek szczepionki, miały o połowę mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19.

Jednocześnie Pfizer zapowiada, że by nadal walczyć z pandemią COVID-19, będzie konieczne podawanie trzeciej dawki szczepionki, a może nawet podawanie dawek przypominających corocznie. Polskie Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość odpłatnego trzeciego szczepienia.