18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Preparaty przestają działać?

Skuteczność szczepionek spada. Nowe badania

19.01.2022  11:40
Skuteczność szczepionek spada. Nowe wyniki badań
Skuteczność szczepionek spada. Nowe wyniki badań Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Skuteczność szczepionek firm Pfizer i Moderna przeciw COVID-19 pod znakiem zapytania. Jak wynika z najnowszych wyników badań przeprowadzonych w USA, spadła o kilkadziesiąt procent. Czy Polacy zniechęcą się do przyjmowania kolejnych dawek?

Minister zdrowia Niedzielski zapowiada już podawanie piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce. Tymczasem szef Pfizera sceptycznie podchodzi do podawania czwartej dawki i zaleca dokładniejsze badania. Coś jest na rzeczy? Badania nad skutecznością szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna dały zaskakujące rezultaty. Na łamach „New England Journal of Medicine" ujawniono, że chociaż początkowo skuteczność preparatów wynosiła odpowiednio 94,5 proc. oraz 95,9 proc. to w dwa miesiące po zaszczepieniu i zmniejszyła się do 66,6 proc. dla Pfizera i 80,3 proc. dla Moderny po upływie siedmiu miesięcy.

Ile naprawdę wynosi skuteczność szczepionek przeciw COVID-19?

Naukowcy wciąż mają problemy z określeniem czasu trwania ochrony, którą mają zapewnić szczepionki przeciw koronawirusowi. Eksperci z University of North Carolina w Chapel Hill w USA oraz ich współpracownicy próbują więc porównać skuteczność trzech szczepionek przeciwko COVID-19: dwudawkowych preparatów firm Pfizer/BioNTech (BNT162b2) i Moderna (mRNA-1273) oraz jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S). W badaniu nie uwzględniono szczepionki AstraZeneca, która nie jest podawana w USA.

Dla szczepionek Pfizera i Moderny skuteczność przeciwko COVID-19 wyniosła odpowiednio 94,5 proc. oraz 95,9 proc. w dwa miesiące po zaszczepieniu i zmniejszyła się do 66,6 proc. dla Pfizera i 80,3 proc. dla Moderny po upływie siedmiu miesięcy. Zdaniem specjalistów nowe warianty wirusa mogą tłumaczyć tak znaczący spadek skuteczności ochrony przed zakażeniem. W przypadku szczepionki jednodawkowej (firma Johnson&Johnson) skuteczność przeciwko COVID-19 wyniosła 74,8 proc. po jednym miesiącu i zmniejszyła się do 59,4 proc. po pięciu miesiącach – podaje Polsat News.

Amerykańscy naukowcy podkreślają, że chociaż z czasem skuteczność szczepionek spada, to i tak warto przyjmować kolejne dawki preparatów, ponieważ zachowują bardzo dobrą skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i chronią przed zgonem.

Jak zwraca uwagę portal Puls Medycyny, „przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer przez osoby nastoletnie w blisko 100 proc. chroni przed hospitalizacją i pobytem na oddziale OIT”.