18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coś nowego

Koniec ślubów kościelnych w Polsce?! Wielka zmiana

16.01.2021  15:21
Ślub kościelny w Polsce
Ślub kościelny w Polsce Fot: wideonet/Shutterstock

Ślub kościelny w Polsce stanie się wkrótce reliktem przeszłości? W Krakowie po raz pierwszy od lat więcej par wzięło ślub cywilny niż kościelny. Nadchodzą wielkie, być może wręcz epokowe zmiany w kraju.

Ślub kościelny w Polsce był zawsze bardzo ważnym wydarzeniem i wielkim symbolem dla młodych par. Coś jednak wyraźnie zmienia się w narodzie, bowiem po raz pierwszy w historii tego miasta, w Krakowie w roku 2020 więcej par wzięło ślub cywilny niż kościelny.

Od paru miesięcy obserwujemy ogromny kryzys Kościoła katolickiego w Polsce. Pandemia, afery pedofilskie wśród księży, kontrowersyjne treści głoszone z ambon i działalność ojca Rydzyka robią swoje. Coraz więcej Polaków decyduje się nawet na oficjalną apostazję. 

Ślub kościelny zniknie z Polski?!

Tymczasem w Krakowie urzędnicy byli świadkami realnie historycznego momentu. To, co miało tam miejsce, dobitnie pokazuje, jaka jest kondycja polskiego społeczeństwa oraz jakie przekonania zaczynają nam towarzyszyć na stałe. 

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w 2020 roku młode małżeństwa w Krakowie powiedziały sobie "tak" przed urzędnikiem aż 1437 razy, natomiast ślubów konkordatowych - 1277, podaje. To oznacza jedno - pierwszy raz w historii "tak" przed samym urzędnikiem mówiło więcej par, aniżeli przed księdzem, reprezentującym Kościół katolicki. Chociaż te dane dotyczą wyłącznie dawnej stolicy Polski, można założyć, że w innych miastach jest podobnie - mamy wrażenie, że się nie mylimy w tym względzie.

Od jakiegoś czasu widoczna jest utrata zaufania do Kościoła katolickiego w Polsce i to może być jedną z przyczyn kryzysu, który możemy zaobserwować wśród młodych par rozpoczynających wspólne życie. Sądzicie, że jeszcze kilka lat i śluby kościele zupełnie znikną nam z pola widzenia i pamięci?

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze