18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujący raport

Śmiercionośne chmury w Europie! Zabijają tysiące osób

17.11.2021  09:10
Zanieczyszczenia powietrza niosą śmierć
Zanieczyszczenia powietrza niosą śmierć Fot: anutr tosirikul/Shutterstock

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport ukazujący, jak duże zagrożenie stanowi powietrze zanieczyszczone pyłem zawieszonym. Według opublikowanych przez instytucję szacunków w 2019 roku zagrażające zdrowiu drobne cząsteczki spowodowały 307 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Raport EEA ukazał się kilka dni przed europejskim Clean Air Forum, zaplanowanym na 18 i 19 listopada tego roku. W trakcie konferencji przedstawiciele krajów UE będą dyskutowali na temat jakości powietrza w Europie.

Drobny pył, ozon oraz dwutlenek węgla przedwcześnie zabijają tysiące Europejczyków. EEA informuje, że w 2019 roku odnotowano 307 tysięcy zgonów wywołanych pyłem drobnym. Ponad połowa tych osób mogłaby żyć, gdyby wszystkie kraje UE realizowały wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia.

Zanieczyszczone powietrze w Europie

Drobne pyły zawieszone przyczyniają się do udarów, chorób serca i płuc, a także raka. Problem jest na tyle poważny, że Unia Europejska zamierza do 2030 roku zmniejszyć o ponad 55 procent liczbę zgonów spowodowanych pyłem zawieszonym.

Inwestowanie w czystsze ogrzewanie, mobilność, rolnictwo i przemysł zapewnia lepsze zdrowie, produktywność i jakość życia wszystkim Europejczykom, a zwłaszcza najsłabszym. Te inwestycje ratują życie, a także pomagają przyspieszyć postęp w kierunku neutralności węglowej i silnej bioróżnorodności - mówił dyrektor wykonawczy EEA, Hans Bruyninckx.

Według opublikowanych w raporcie danych sytuacja z roku na rok powoli się poprawia. W latach 90. cząstki przyczyniały się do śmierci około miliona Europejczyków rocznie. W 2005 roku odnotowano około 450 tysięcy zgonów, natomiast obecnie liczba ta spadła do 307 tysięcy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej