18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Makabra

Śmiertelnie groźny MAJONEZ. Ulubiony dodatek jest niebezpieczny

15.10.2021  09:50
Majonez grozy
Majonez grozy Fot: EAST NEWS

Majonez to jeden z ulubionych dodatków do jedzenia w Polsce. Niestety, nie wszystkie "kupne" majonezy są wystarczająco dobrej jakości. Jeśli chcemy się zajadać sosem tego rodzaju, lepiej zróbmy go samodzielnie i nie bójmy się o nasze zdrowie.

Polacyna co dzień uwielbiają majonez i nie wyobrażają sobie nie mieć w lodówce tego pysznego sosu. Niewiele osób patrzy na to, że jest kaloryczny, tłusty i może powodować przybieranie na wadze. W dzisiejszych czasach mało kto przygotowuje majonez domowy, dlatego głównie stawiamy na kupne specyfiki.

Majonezy ze sklepu nie są jednak zawsze dobrej jakości. Na co warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć zdrowotnej masakry? Spieszymy z podpowiedzią! Czytanie etykiet okaże się zdecydowanie przydatną umiejętnością. 

Majonez bardziej szkodliwy niż pyszny?

W majonezie należy unikać takich składników, jak: E385 - jest to sól wapniowo-disodowa. Większość sklepowych słoiczków informuje o jej obecności, ale to dla nas nic dobrego. Jest to bowiem syntetyczny przeciwutleniacz mający wydłużać przydatność do spożycia i zapobiegać zmianom ich zabarwienia. W praktyce używana się jako lek w przypadkach zatruć metalami ciężkimi. Z tego samego powodu nadmierne jej spożycie może zakłóceń równowagi mineralnej w organizmie. 

Jeśli E385 jest w diecie za dużo, to może to prowadzić do zaburzeń metabolicznych, wywołać skurcze mięśni czy też uszkodzić nerki. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny spożywać produktów z solą wapniowo-disodową. Żeby nie musieć dziecku odmawiać świątecznych pyszności - lepiej unikać tego składnika. Inne "E", których lepiej nie ujrzeć na etykiecie, to: E1404-E1452, E412, E415, E202, E211. Dodatkowo warto wystrzegać się jajek w proszku.

Dodatek ten jest tłusty i wysokokaloryczny, dlatego pamiętajmy również, że zbyt częste i w za dużej ilości majonezu w diecie nie są wskazane dla nikogo.