18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga, uwaga

Śmiertelnie niebezpieczny... ŻEL ANTYBAKTERYJNY

12.10.2021  18:57
Żel antybakteryjny bywa śmiertelnie groźny
Żel antybakteryjny bywa śmiertelnie groźny Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Żel antybakteryjny, który stał się stałym elementem naszej codzienności, odkąd żyjemy w czasie pandemii Covid-19 - może być śmiertelnie niebezpieczny. Warto wiedzieć, na co należy szczególnie mocno uważać.

Żel antybakteryjny, który wciąż pozostaje koniecznym wyposażeniem każdej torebki i każdego plecaka, może powodować nawet ślepotę i śpiączkę. Wszystko przez jeden, niebezpieczny składnik.

Śmiertelnie niebezpieczny żel antybakteryjny

Świadomość zagrożenia to już połowa sukcesu! Kiedy wiemy, na co powinniśmy uważać, łatwiej jest się nam uchronić od nieszczęścia. Niepozorny żel antybakteryjny może być nawet śmiertelnie niebezpieczny, jeśli źle się go zastosuje.

Żel antybakteryjny bardzo często ma w sobie metanol. To właśnie przed nim ostrzega użytkowników amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Na naszym rynku również znajdują się produkty tego rodzaju.

Przypadkowe lub celowe spożycie takiego środka odkażającego (np. przez nieświadome zagrożenia dzieci) może spowodować ślepotę, śpiączkę lub nawet śmierć. FDA opublikowało się listę produktów na amerykańskim rynku, których stosowanie odradza.

Metanol z żelu antybakteryjnego jest niebezpieczny również w sytuacji, kiedy odkazimy ręce, a potem nieświadomie włożymy je do ust — tak dzieje się często właśnie w przypadku najmłodszych. Niestety, metanol jest groźny również, kiedy żel antybakteryjny z nim w składzie, stosujemy według zaleceń na opakowaniu. Wchłania się bowiem przez skórę. Jeśli po użyciu żelu antybakteryjnego zauważymy u siebie: nudności, zawrotów głowy i problemy z widzeniem — powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czytaj także
Przeczytaj więcej