18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co nam grozi?

Strach po katastrofie w wodach Odry? Oto objawy zatrucia rtęcią

12.08.2022  21:09
Jakie są objawy zatrucia rtęcią?
Jakie są objawy zatrucia rtęcią? Fot: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Niektórzy, zanim otrzymali ostrzeżenia mogli mieć kontakt z wodami Odry. Każdy, kto podejrzewa, że mogło dojść u niego do zatrucia powinien się zapoznać z potencjalnymi jego objawami.

Odra przypomina obecnie obraz nędzy i rozpaczy! Tony martwych ryb, zdechłe bobry płynące z nurtem rzeki i wielkie niebezpieczeństwo dla ludzi. Wiele osób obawia się, że już doszło u nich do zatrucia, po niedawnym kontakcie z rzeką.

W mediach pojawiły się już pierwsze doniesienia o tym, że śnięcie ryb na masową skalę wywołało zatrucie wód rtęcią. Wśród obywateli istnieją też podejrzenia, że rząd ukrywa prawdę o tej katastrofie, a my wszyscy jesteśmy w ogromnym niebezpieczeństwie.

Co jednak z osobami, które, zanim otrzymały alerty RBC w sprawie zatrucia wód Odry już skorzystały z jej uroków? W celu poszerzenia własnej świadomości warto poznać objawy zatrucia rtęcią.

Jakie są objawy zatrucia rtęcią?

Zatrucie rtęcią może wyrządzić ogromne szkody w organizmie. Często jednak problem długo pozostaje niezauważony. Wszystko dlatego, że zatrucie rtęcią nie daje charakterystycznych objawów. Lepiej więc trzymać rękę na pulsie niż potem żałować!

Rtęć łatwo przenika barierę krew-mózg, przechodzi przez łożysko do płodu, jest także obecna w mleku matki. Może wyrządzić duże szkody w organizmie. W klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia rtęć należy do 10 substancji najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka. Tym bardziej jest przerażające, że to być może ona zatruła całą Odrę.

Nadmiar rtęci zgromadzony w organizmie uszkadza centralny układ nerwowy człowieka oraz układ hormonalny. Może prowadzić do uszkodzenia warg, zębów i dziąseł. Co więcej, długi okres narażenia na kontakt ze związkami rtęci prowadzić może do urazów mózgu oraz śmierci.

Jakie więc objawy powinny skłonić na do wizyty u lekarza? Drętwienie i mrowienie ust oraz palców u rąk i u nóg, problemy z koordynacją ruchów, zwężenie pola widzenia, utrata słuchu, upośledzenie mowy.

Jeśli podejrzewamy u siebie zatrucie rtęcią, to właściwym kierunkiem jest lekarz pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszą diagnostyką. Oby nikomu się to w tych ciężkich dniach nie przytrafiło!